Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 29-06-07, 12:12
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Αφού το εξετάζουμε μεμονωμένα, να πω κι εγώ ότι από την πρώτη στιγμή που ήρθα σε επαφή με το DIR, το σύστημα long hose και εφεδρικό περασμένο με necklace με κατενθουσίασε. Προσωπικά, οι απότομες αλλαγές εξοπλισμού με στεναχωρούν πάρα πολύ και ποτέ δε θα έτρεχα να αλλάξω όλο το σετ μου για να αναγεννηθώ εν μία νυκτί ως μάχιμη DIRου.
Όλες μου οι έως σήμερα καταδυτικές αγορές έγιναν πολύ πολύ σταδιακά και πάντα έδινα χρόνο εξοικείωσης στον εαυτό μου με την απόκτηση ενός καινούργιου κομματιού. Έκανα, ας πούμε, απίστευτες ώρες snorkeling με τη φωτογραφική μου μηχανή πριν αρχίσω να την παίρνω μαζί στις βουτιές μου. Ό,τι εργαλεία χρειάζεται να έχω μαζί μου κατά καιρούς για τη δουλειά μου, τα έχω προηγουμένως δουλεψει με snorkeling.
Όταν απέκτησα τη στεγανή μου στολή έκανα τουλάχιστον 10 βουτιές σε βάθος 10-15 μέτρων για να σιγουρευτώ ότι το'χω.....(ασχέτως αν υπέφερα όλον αυτόν τον καιρό νιώθοντας απολύτως αρχάρια μετά από 7ετία καταδύσεων).

Ακριβώς με το ίδιο σκεπτικό, βλέποντας το DIR υιοθέτησα αμέσως το σύστημα long hose-σαλιάρα. Και ναι (Γεώργιε Δελβερούδη) μπορεί και να γίνεις φιόγκος στις πρώτες βουτιές σου (γι'αυτό και θα τις κάνεις με φειδώ και προσοχή) αλλά όταν το συνηθίσεις, θα διαπιστώσεις ότι είναι εξαιρετικά λειτουργικό και πολύ πολύ πρακτικό ακόμα και αν δε χρειαστεί ποτέ να κάνεις buddy breathing.
Και εννοείται ότι το έχω προτείνει σε όλους τους φίλους μου και ειδικά στους ανθρώπους με τους οποίους δουλεύω υποβρυχίως.

Λίαν προσφάτως έκανα κάποιες βουτιές στις οποίες "συνόδευα" αρχάριους σχετικά δύτες. Πριν την πρώτη βουτιά, τους εξήγησα ότι αν χρειαστούν αέρα, δε χρειάζεται να ψάξουν τίποτα. Αρκεί να έρθουν και να πάρουν το 2ο στάδιο από το στόμα μου κατευθείαν. Περιττό να σας πω ότι τα παιδιά ενθουσιάστηκαν. Το συζητούσαν για καιρό μετά με τους φίλους τους σαν "πολύ έξυπνη ιδέα".
Ελπίζω κι εγώ ότι αυτό το σύστημα θα μπει αργά ή γρήγορα πιο πολύ στον καταδυτικό κόσμο και γιατί όχι Σώτο, καταπληκτική σκέψη, ακόμα και μέσω PADI....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση