Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 06-07-07, 15:57
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραθέτω την περίληψη από τη θέση της PADI που έχω πάρει στη σχετική ερώτηση.

Η PADIαρχικά κάνει διαφοροποίηση του περιστατικού που ανέφερα και μιας τυπικής ψυχαγωγικής κατάδυσης. Ένας εκπαιδευτικός στη θέση μου αναγνωρίζει η PADI πως πολύ πιθανόν να ενεργούσε με τον ίδιο τρόπο καθώς υπάρχει το πρωταρχικό καθήκον της προστασίας του μαθητή. Επισημαίνει τη σημασία της άμεσης απάντησης που μπορεί να έπαιξε καθοριστικό ρόλο στον τρόπο της αντίδρασής μου και συμμερίζεται την σκέψη μου πως πάρα πολλοί εκπαιδευτές θα έκαναν το ίδιο.

Σε μία τυπική ψυχαγωγική κατάδυση τα πράγματα είναι διαφορετικά. Δεν μπορεί να φανταστεί δύο ευδιάκριτες ομάδες δυτών που η μία θα έχει εκπαιδευτεί με τον Α τρόπο και η άλλη με τον Β τρόπο διότι σε περίπτωση ανάγκης θα επικρατούσε μια χαώδης κατάσταση. Σαν αποτέλεσμα πολλοί εκπαιδευτικοί οργανισμοί συμπεριλαμβανομένης και της PADIέχουν τυποποιήσει τις προδιαγραφές εκπαίδευσης και τις ενδεδειγμένες ενέργειες σε πραγματικό περιστατικό ώστε να υπάρχει μια ομοιομορφία και αυξημένη πιθανότητα να γίνουν οι σωστές ενέργειες κατά τρόπο άμεσο σε ένα περιστατικό. Έτσι λοιπόν διδάσκουν μια κοινώς αποδεκτή πρακτική.

Οι προδιαγραφές εκπαίδευσης της PADIορίζουν με σαφήνεια πως ο μαθητής πρέπει να κάνει την άσκηση εντοπίζοντας το εφεδρικό δεύτερο στάδιο, ασφαλίζοντας το και αναπνέοντας από αυτό (locate, secureandbreathfrom…). Επομένως ο μαθητής δεν θα ήταν σε θέση να καλύψει αυτήν την απαίτηση εάν έδινε ο σύντροφός του την εναλλακτική πηγή αέρα.

Σε συνέχεια αυτού, οι άγνωστες με τα εκπαιδευτικά εγχειρίδια της PADIδιαμορφώσεις εξοπλισμού και οι τρόποι χρήσεις του, που εκτρέπονται από αυτούς που ορίζουν οι προδιαγραφές και που περιλαμβάνει το ενιαίο εκπαιδευτικό σύστημα της PADI, μπορούν να προκαλέσουν τη σύγχυση στους μαθητές και να επιβαρύνουν την διαδικασία κατάρτισής τους και επομένως είναι καλύτερο να αποφεύγονται.

Σε ότι αφορά την χρήση σωλήνα μεγάλου μήκους η PADIδεν έχει στα στάνταρτ της κάποια σχετική απαγόρευση. Όμως τάσσεται ενάντια στη χρήση του καθώς ενδέχεται ο βρόγχος γύρω από το λαιμό να παρεμποδίσει την εκπαιδευτική διαδικασία, μειώνοντας την ικανότητα πρόσβασης του μαθητή στον εξοπλισμό του, περιπλέκοντας την διαδικασία αφαίρεσης του εξοπλισμού υποβρυχίως και στην επιφάνεια που αποτελεί μέρος της εκπαίδευσης του, και προκαλώντας σύγχυση ανάμεσα στους δύτες που θα έχουν διαφορετικό εξοπλισμό. Μη ξεχνάμε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των δυτών παγκόσμια χρησιμοποιεί την διάταξη όπου το εφεδρικό δεύτερο στάδιο βρίσκεται στη γνωστή θέση μπροστά στο στήθος. Η PADIεπισημαίνει με έμφαση ότι ο κάθε εκπαιδευτής της, θα πρέπει να αναλογιστεί πάρα πολύ καλά το κατά πόσο αυτή η διάταξη μπορεί να θεωρηθεί και να αποδειχθεί σαν bestpracticeστην περίπτωση που θα έχει να λογοδοτήσει και να πείσει ένα δικαστήριο αν η μεθοδολογία του τεθεί υπό αμφισβήτηση / αμφιβολία απο ένα δημόσιο κατήγορο, σαν συνέπεια ενός καταδυτικού ατυχήματος.
Κάτι μου θυμίζει; Are they doing it right δηλαδή και οι άλλοι doing it wrong??? Μήπως είναι η άλλη όψη του νομίσματος;
Απάντηση με παράθεση