Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 20-01-09, 18:25
Το avatar του χρήστη Dimitrios
Dimitrios Dimitrios is offline
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη,

Δυστυχώς το θέμα που θέτεις είναι πολύ δύσκολο και ιδιαίτερα για μένα, που ως DSAT Tec Deep & Trimix και IDC Staff Instructor οφείλω να ενημερώσω τον οργανισμό. Αλλά πριν κάνω κάτι τέτοιο (το οποίο QA είναι πολύ σοβαρό και με ακόμα σοβαρότερες συνέπειες) θα πρέπει να ακούσω την γνώμη α) μαθητών, β) του εκπαιδευτή και γ) του ΙΤ.

Δεν ήμουν μάρτυρας του σχολείου, ούτε ξέρω εάν αυτές οι φωτό είναι από το σχολείο και τι τους έμαθε ο εκπαιδευτής... άρα όλοι είναι αθώοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Εάν κάποιος από τους μαθητές εγγράφως πεί ότι αυτά που βλέπουμε έγιναν στο σχολείο DSAT Tec Deep Diver και είναι αποτέλεσμα της διδασκαλίας και των οδηγιών του εκπαιδευτή, τότε ναι θα αναγκαστώ να ενημερώσω ωε οφείλω τον οργανισμό. Μέχρι τότε, απλά συζητάμε με υποθέσεις για το τί έγινε...
Αγαπητέ Ανδρέα σε ευχαριστώ για την τοποθέτηση σου.

Πιστεύω όμως ότι το θέμα είναι αρκετά σοβαρό. Μπορεί να σημάνει την απαρχή για να σπάσει ένα κακό απόστημα, αυτό της ελλιπούς και ευσυνείδητης παροχής καταδυτικών υπηρεσιών που θα είναι σύμφωνα και ΄΄σύννομα΄΄ με τα standards που θέτουν οι διεθνώς αναγνωρισμένοι καταδυτικοί οργανισμοί.

Και μιλώντας για το συγκεκριμένο παράδειγμα που εξετάζουμε, πιστεύω ότι είναι χρέος όλων όσών είναι κατά κάποιο εκπρόσωποι του οργανισμού βάσει των προδιαγραφών του οποίου διενεργείτε η συγκεκριμένη εκπαίδευση να μην σιωπήσουν και να δράσουν όπως ο οργανισμός τους, τους υποχρεώνει να κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις. Η PADI /DSAT είμαι βέβαιος ότι θα διερευνήσει μέσω των δικών του μεθόδών την υπόθεση, έστω και σε περιπτώσεις απλής αναφοράς, όπως άλλωστε έχει χρέος να κάνει. Εδώ βέβαια υπάρχει και το φωτογραφικό ντοκουμέντο βάσει του οποίου γίνεται αυτή εδώ η κουβέντα.

Αλλά το ίδιο χρέος έχουν και οι εκπρόσωποι των άλλων εκπαιδευτικών οργανισμών που έχουν μακρόχρονη εμπειρία στην τεχνική εκπαίδευση και κατάδυση. Κάθε είδους καταστρατήγηση ΄΄αναγνωρισμένων΄΄ κανόνων ασφαλούς εκπαίδευσης και εν γένει κατάδυσης και δει τεχνικής οφείλεται να καταγγέλλεται με οργανωμένο και συλλογικό τρόπο.

Σημαντικός είναι ο ρόλος των καταδυτικών συλλόγων μέλη των οποίων είναι εξέχοντα στελέχη της Ελληνικής και πολλές φορές της διεθνούς καταδυτικής κοινότητας.

Υ.Γ Αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο καταδυτικό από όπου προέρχονται οι φωτογραφίες είναι στο τμήμα με τις Προσφορές Επαγγελματιών προς τα Μέλη του Σ.Ε.Α. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!
Απάντηση με παράθεση