Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 18-07-10, 12:42
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Deep Rhodos γεια σου και από μένα.

Παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον αυτή τη συζήτηση, στην οποία ομολογώ η γνώμη μου διχάστηκε κάμποσες φορές, οπότε και καταλαβαινω τη δύσκολη θέση τη δική σου ή οποιουδήποτε πάροχου.

Δυστυχώς έχουμε δει κι εμείς ως πελάτες διάφορα, ειδικά όσοι έχουμε μάθει να κάνουμε μια βουτιά πληρώνοντας μόνο την αξία του αέρα μας... κι έτσι όταν βρισκομαστε υποχρεωμένοι να πληρώσουμε αδρά για μια συνοδευόμενη βουτιά που -συνήθως- δεν μας αρέσει, νιώθουμε όλο το ελληνικό μεγαλείο της τουριστικής "ανάπτυξης" στο πετσί των οπισθίων μας

Θέλω να σου πω ότι εκτιμώ τους προβληματισμούς σου και ότι ούτε κι εγώ θα νοίκιαζα αν ήταν στο χέρι μου σε ανθρώπους των οποίων γνωριζω το ασύμβατο ποιόν τους... αλλά μια που γενικά είσαι άνθρωπος ανοικτός που συζητάει, ψάχνεται και αλλάζει γνώμη όταν πείθεται, θα ήθελα κι εγώ μαζι με τους υπόλοιπους σχολιαστές αυτού του θρεντ, να σου θυμίσω να έχεις στο μυαλό σου και μια κατηγορία δυτών που βουτούν χρόνια και είναι πλέον αρκετά έμπειροι, αυτόνομοι και αυτάρκεις, ώστε δικαίως να προτιμούν να βουτούν ασυνόδευτοι παρά να επαναλαμβάνουν βουτιές σχολείων στις διακοπές τους. Είμαι σίγουρη ότι αν το σκεφτείς, θα βρεις μια δίκαιη λύση και γι' αυτή την κατηγορία.

Ο καλύτερος τρόπος να προσεγγίσεις αυτούς τους δύτες πάντως, αν κρίνω από τον εαυτό μου τουλάχιστον, είναι να έχεις να τους προτείνεις όμορφα μέρη με σκάφος. Αν μπαίνοντας στο καταδυτικό σου έχεις να μου δείξεις όμορφες φωτό από τα σάιτ σου, το πιο πιθανό είναι ότι θα θέλω να έρθω μαζί σου για να τα δω κι εγώ. Αν μάλιστα η τιμή σου είναι λογική, το πιο πιθανό είναι ότι θα έρθω και θα ξαναέρθω και θα αφήσω τις βουτιές από ακτή για όταν η τσέπη μου αρχισει να διαμαρτύρεται. Το πιο σημαντικό άλλωστε είναι να γυρίσω στην έδρα μου και να πω πόσο όμορφα πέρασα στο νησί, τι ωραίες βουτιές έκανα και πόσο καλό καταδυτικό βρήκα εκεί να με υποστηρίξει. Έτσι μονάχα χτίζονται τα ονόματα στο χώρο, αργά, σταθερά και με προσπάθεια.

Καλή σου συνέχεια, και καλές δουλειές στην όμορφη Ρόδο!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Αυτό που λές το έχουμε κάνει κατά κόρον όλα αυτά τα χρόνια που εργαζόμουν σε άλλες σχολές και μάλιστα τόσο με μεμονωμένους δύτες όσο και με γκρουπ. Πάντα όμως μέσα σε αυτούς τους δύτες βρίσκονταν κάποιοι οι οποίοι θα μας έκαναν επιφυλακτικότερους στον επόμενο που μας ερχόταν (κατά την ικανότητα κρίσης που αποκτήσαμε με την εμπειρία χρόνων στο επάγγελμα) . Γενικά πάντα ψάχναμε την χρυσή τομή.
Όμως παιδιά, μερικά πράγματα είναι κραυγαλέα.
Πιστέψτε με, έχω δεί και ακούσει πράματα και θάματα. Τόσο με ξένους όσο και με Έλληνες (ντόπιους κατά το μεγαλύτερο ποσοστό τους). Και απο την άλλη το λιμεναρχείο πόσους θα ελέγξει; Σήμερα Κυριακή. Ξέρετε πόσοι είναι έξω για κατάδυση; Μερικοί απο αυτούς ψαρεύουν, άλλοι ξηλώνουν ναυάγια, άλλοι μαθαίνουν στην γκόμενα τους κατάδυση στα 20 και βέβαια υπάρχουν παιδιά - όπως ένας μαθητής μου που φεύγει τώρα για τον κόλπο του Λαδικού - τα οποία πάνε για κατάδυση αναψυχής.
Την ενοικίαση δέν την αποφεύγουμε για να τα παίρνουμε απο τον κόσμο.
Απλά νομίζω πως άν περνά από το χέρι μου να αποτρέψω κάτι που δέν μου αρέσει να γίνεται στον χώρο, είναι χρέος μου να το κάνω.
Είχαμε μάλιστα θέσει και ένα ζήτημα περιφρούρησης σε κάποιο άλλο θέμα.
Θα ήθελα επίσης να σας πώ ότι οι προτάσεις σας και οι παρατηρήσεις σας μου είναι πολύ χρήσιμες ώς πολύτιμες και τις εκτιμώ βαθύτατα.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση