Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 19-07-10, 14:26
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Κάτσε λίγο φίλε μου γιατί τώρα μπερδευόμαστε;;; Υπάρχουν δυο κατηγορίες πελατών: οι τακτικοί και οι Εποχιακοί/εκτακτοι, πες το όπως θες.

Τους τακτικούς σου πελάτες τους ξέρεις, ξέρεις τι καπνό φουμάρουν, τι βουτιές συνήθως κάνουν κλπ κλπ. Σε αυτούς συμφωνώ μαζί σου, να αρνηθείς να ενοικιάσεις εξοπλισμό εφ' όσον ξέρεις οτι παρανομούν.

Στους "έκτακτους" (που απ' ότι κατάλαβα, αυτός είναι και ο προβληματισμός σου) που θα έρθουν διακοπές ή θα έρθουν γιατί δεν πρόλαβαν/δεν βρήκαν να πάρουν μπουκάλα απο εκεί που παίρνουν συνήθως δεν μπορείς να κάνεις "διαγνωση" μέσα σε 5 λεπτά που θα μπεί ο άλλος στο μαγαζί σου και θα σου ζητήσει μια φιάλη.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά γεμίζω.
Υπάρχουν όμως άνθρωποι στο νησί μου που του ξέρω - τους έχω δεί με τα μάτια μου - ότι ψαρεύουν μπουκάλα.
Εχθές κιόλας ήρθε ένας με 2 μπουκάλια και δέν του γέμισα. Χωρίς δικαιολογίες και χωρίς τίποτα. Αν τελικά αυτός ο άνθρωπος δε γέμισε,(γιατί ήρθε και αργά) πιθανόν να μην πήγε ψάρεμα σήμερα και έτσι την γλύτωσαν 5-6 ψαράκια.
Αυτό για μένα είναι επιτυχία φίλε μου Akef.
Μπράβο και μαγκιά σου, αν και εγώ θα του γέμιζα και αφού τον είχα "ψαρέψει" για το μέρος και την ώρα του "εγκλήματος" θα πήγαινα κατευθείαν στο Λιμεναρχείο για έγγραφη καταγγελία.
Η μάλλον ακόμα καλύτερα θα του γέμιζα αφαιρώντας το φίλτρο λαδιού

Παράθεση:

Νομίζω ότι ένας τρόπος να σταματήσουμε αυτούς που κάνουν μαλακίες μέσα στο νερό είναι να μήν τους τροφοδοτούμε. Για αυτήν - και μόνο αυτήν- την μερίδα μιλώ.
Σιγά.... το πολύ-πολύ του χρόνου να αγοράσει ένα μικρό κομπρεσεράκι και να μην το ξαναδείς!!!!

Παράθεση:
Τώρα δυστυχώς, κοντά στα ξερά καιγονται και τα χλωρά. Ψαχνω όμως λύση.
Η λύση δεν είναι να μην νοικιάζεις. Γιατί όπως είπες και παραπάνω "γενικά γεμίζεις", αν λοιπόν έρθω στο καταδυτικό σου με την φιάλη μου, θα μου την γεμίσεις (παρ' όλο που δεν με ξέρεις) αν όμως έρθω και σου ζητήσω να νοικιάσω μια φιάλη δεν θα μου νοικιάσεις Μάλλον κάποιος άλλος είναι λόγος, λοιπόν
Απάντηση με παράθεση