Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 19-07-10, 19:19
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Η δική μου παρεξήγηση ξεκίνησε κάπου εδώ:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνεις λάθος φίλε μου.
Γιά ψάξτο καλύτερα.
Όταν συμμετέχεις σε μια συζήτηση και απαντάς κάπως έτσι...

ΑΠό 'κει και πέρα.
Εγώ δεν αμφισβητώ τους λόγους για τους οποίους το κάνει, ούτε έχω κάποιο ενδιαφέρον να μάθω τα ελατήριά του (δεν νομίζω να έχω γράψει κάτι διαφορετικό).

Το ένα ζήτημα είναι το κατά πόσον έχει όντως κάποιος το δικαίωμα να αρνηθεί να παρέχει υπηρεσίες όταν δεν συντρέχει κάποιος προφανής λόγος. Εγώ έχω την ισχυρή εντύπωση ότι ΔΕΝ έχει τέτοιο δικαίωμα, αλλά σαφώς και το ψάχνω καλύτερα Επ' αυτού δεν νομίζω κανείς να κλήθηκε να απολογηθεί.

Πέραν τούτου. Ωραία πες και στις καταδύσεις που σε γενικότερο επίπεδο είναι ήσσονος (κοινωνικά) σημασίας, να πούμε εντάξει ο καθένας να έχει δικαίωμα να κάνει face control με ό,τι του κατεβάζει η κούτρα του.

Αντιλαμβανόμαστε τους κινδύνους που έχει η αποδοχή μιας τέτοιας συμπεριφοράς από κάθε πιθανή επαγγελματική μερίδα;

Ανέφερα μερικούς:
Πως θα μας φαινόταν αν κανείς δεν μας ενοικίαζε αυτοκίνητο χωρίς σωφέρ;
Πως θα μας φαινόταν αν κανείς δεν μας έκανε σύνδεση internet αλλά μας προέτρεπε να πηγαίνουμε μόνο σε Internet cafe;
Πως μας φαίνεται η φάση της πόρτας στα μαγαζιά;
Πως μας φαίνεται όταν ένας ταρίφας με αναμμένο καπέλο μας γράφει στ@@ του και δεν μας παίρνει;
κ.ο.κ.

Γιατί έχω την εντύπωση ότι, Once again, μόνο για τηνπάρτη μας δεν δεχόμαστε να μας λένε "πως να κάνουμε τη δουλειά μας", αλλά δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να λένε σε όλους τους άλλους πως να κάνουν τη δική τους.

Συν ότι ναι έχω ένα a priori πρόβλημα με "προληπτικά" μέτρα, με οποιονδήποτε θέλει να με "ψυχανεμιστεί", με οποιονδήποτε απαιτεί "να κερδίσω την εμνπιστοσύνη του" κ.ο.κ.
Απάντηση με παράθεση