Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #50  
Παλιά 20-07-10, 00:10
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω ρε αντρεα τι λεει ο νομος για τους παροχεις υπηρεσιων, αλλα εχω αρνηθει να προσφερω υπηρεσιες στη ζωη μου σε κοσμο και υπαρχουν πολλοι λογοι και ακομα περισσοτεροι τροποι για να το κανω αυτο....

δεν ειμαι υπερ των αποκλεισμων και του face control αλλα ειλικρινα υπαρχουν διακριτες ιδιαιτεροτητες και στις 2 επαγγελματικες μου δραστηριοποιησεις που με αναγκαζουν -ιδιαιτερως σπανιως ευτυχως- να γινομαι "κακος"...
Δεν νομίζω ότι έγραψα ότι δεν έχει δικαίωμα κανείς και για κανένα λόγο.
Έγραψα νομίζω ρητώς, ότι αν υπάρχουν προφανείς λόγοι τότε ΟΚ [ελπίζω ότι δεν χρειάζεται να κάνω quote τον εαυτό μου]

Το πρόβλημα μου είναι με την άρνηση χωρίς κανένα προφανή λόγο [δεν τον ξέρω άρα άκυρο, το ότι δεν θέλει να έρθει μαζί μου είναι a priori ύποπτο κλπ]

Αντιλαμβάνομαι ότι το βλέπετε από τη σκοπιά του επαγγέλματός σας και του ατόμου σας. Εγώ δεν το στοχοποιώ το συγκεκριμένο επάγγελμα, ούτε τους συγκεκριμένους ανθρώπους.

Καλώς ή κακώς υπάρχουν πλείστα όσα επαγγέλματα με πολύ μεγαλύτερη κοινωνική επίπτωση από τις καταδύσεις.
Αναγνωρίζουμε ή όχι τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν αν ο κάθε επαγγελματίας αρνείται με το έτσι θέλω να παρέχει υπηρεσίες; Προσωπικά χέστηκα αν δεν κάνω μια κατάδυση, αλλά δεν χέστηκα καθόλου για άλλα 1000 πράγματα.

Εσένα Γιώργο σε ξέρω οπότε (και καλά) γνωρίζω με τι κριτήρια θα το κάνεις, εμπιστεύομαι τους λόγους που επικαλείσαι. Για τον Rhodos δεν έχω ιδέα, αλλά ουδέποτε εξέφρασα ότι αμφισβητώ τα κίνητρά του.
Εντάξει, δεν είστε μόνο εσείς όμως. Και το επάγγελμά σας δεν είναι το μοναδικό στον κόσμο. Υπάρχει και μια bigger picture.

Και σε αυτή τη bigger picture πολλοί άνθρωποι μπορούν να επικαλεστούν πολλά πράγματα.

Επίσης, αν θέλουμε να το βάλουμε στη βάση του "πράττω βάσει συνείδησης", εγώ αυτό θα έβλεπα ως "τίμια" στάση:

Εγώ αρνούμαι να παρέχω υπηρεσίες σε αυτούς που για τον άλφα ή βήτα λόγο κρίνω ότι πρέπει να αρνηθώ, το ξέρω ότι είναι παράνομο και αναλαμβάνω τις ευθύνες μου. Γιατί έχω κάποια πιστεύω, έχω κάποια αίσθηση δικαίου που με υποχρεώνει να κάνω κάτι κι ας είναι παράνομο. Δεν το κάνω επειδή θέλω να πιστεύω ότι είναι δικαίωμά μου, γιατί έτσι θα "νομιμοποιούσα" χιλιάδες φορές περισσότερες καταστάσεις, με πολύ μεγαλύτερη κακή επίπτωση, παρά όση καλή θα ήθελα να κάνω.

Καλά, κάπου πετάχτηκε και ένα "εντάξει μωρέ, εγώ θα τη σκαπουλάρω κι όλας τελικά" που δεν μου κολλάει με κανέναν τρόπο Από τη μία η ανωτερότητα της αίσθηση υποχρέωσης, και από την άλλη η αποφυγή του κόστους, δεν κάθονται καλά μαζί.

All in all : Δεν είμαι κατά του να βάζει κάποιος τη συνείδησή του πάνω από τους νόμους.
ΑΛΛΑ είμαι σαφέστατα κατά του "έτσι μ' αρέσει κι εξηγήσεις δεν δίνω", και ακόμα περισσότερο του "έτσι κάνω και όποιος πιστεύει ότι μπορεί να με κυνηγήσει θα πάρει τ@@ μου".
Δεν μπορώ να ξέρω τί έχει καθένας στο κεφάλι του, αλλά τουλάχιστον μια στάση που λέει αναλαμβάνω το κόστος των ευθυνών μου δείχνει ότι σε κάτι πιστεύει αρκετά, ώστε να είναι διατεθειμένος να πληρώσει γι' αυτό [περισσότερο από τα 10-20 ευρώ του χαμένου πελάτη]

Γιατί διαφορετικά, βλέπω πολύ περισσότερα κακά στο ζήτημα [να μην απαριθμήσω πάλι περιπτώσεις] παρά καλά. Αν είστε 5 σοβαροί άνθρωποι, καλώς ή κακώς το 95% των ανθρώπων είναι...
Ε... αν τους δώσουμε το δικαίωμα να παρανομούν άνευ κόστους... τότε ζήτω που καήκαμε.


Γενικά το σύστημα της υποχρέωσης ανοιχτής παροχής λειτουργεί καλύτερα από το σύστημα των κλειστών κλαμπ, των αποκλεισμών κλπ Αν αμφιβάλλει κανείς τότε απλώς ας σκεφτεί ότι για τα μεγαλύτερα δεινά του κόσμου τελικά αυτό που κατηγορείται είναι ότι... ακόμα υπάρχουν κλειστά κλαμπ και αποκλεισμοί!
Αν κάτι by default έχει εξαιρετικά αρνητική κοινωνική λειτουργία, ε... δυσκολεύομαι να αποδεχτώ ως επιχείρημα το ότι "δικαίωμά μου είναι, και στο κάτω κάτω δεν θα με αναγκάσει κανείς".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη psyche : 20-07-10 στις 01:28.
Απάντηση με παράθεση