Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 01-04-11, 14:32
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vasilis_UW Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβία θα το έλεγα, και όχι ανησυχία. Οι φοβίες είναι κάτι που δεν μπορεί κανείς να ξεπεράσει εύκολα και σχεδόν πάντα νομίζει ότι είναι κάτι λογικό, μια λογική ανησυχία. Τα εξαιρετικά σπάνια δυσάρεστα γεγονότα δεν βοηθάνε προς αυτή την κατεύθυνση αλλά ούτε η μικρή συχνότητά τους προς την αντίθετη, αφού δεν πρόκειται για λογική. Ένα ψυχολόγος θα το εξηγούσε καλύτερα. Αν θέλει κάποιος να φέρει στο μηδέν ακριβώς την πιθανότητα να πάει από κατάδυση, τότε το να τα παρατήσει θα κάνει σίγουρα τη δουλειά μιά χαρά. Οι συνολικές πιθανότητες όμως να πεθάνει νέος δεν θα αλλάξουν και πολύ, ιδιαίτερα αν κάνει ποδήλατο και ζεί σε πόλη, κ.α πολλά άλλα που δεν προκαλούν φοβίες αλλά όμως σκοτώνουν.

......

Και εμένα με φοβίζουν (συναισθηματικά) τα αεροπλάνα και δεν καταλαβαίνω (λογικά) γιατί δεν πέφτουν κάθε μέρα.

[offtopic]Εμένα πάλι δεν με φοβίζουν καθόλου τα αεροπλάνα, αλλά την πιθανότητα νόσου εντός των πινάκων ακόμη δεν την έχω χωνέψει, παρά τα μαθήματα στατιστικής φυσικής στο Πανεπιστήμιο Μ' αρέσει η ρουφιάνα η κατάδυση αλλά με φέρνει αντιμέτωπο με το χειρότερο πρόσωπο του εαυτού μου [/offtopic]
Απάντηση με παράθεση