Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 01-04-11, 18:03
Το avatar του χρήστη altsam
altsam altsam is offline
 
Εγγραφή: 29-07-2009
Περιοχή: Καλύβια Θορικού
Μηνύματα: 26
Απάντηση: Κατάδυση - Γενικότητες περί ασφάλειας

Εγώ απόλυτα συμφωνώ με την Κατερινά !

Ίσως στο προηγούμενο topic να ήμουν περισσότερο καυστικός από όσο μπορούσε να αντέξει το ακροατήριο....

Μιλώντας για χάπαλκα DM και ελαφρόμυαλους δύτες...που δεν έχουν την απόλυτη συκγέντρωση σε αυτό που κάνουν, παραθέτωντας βιντεάκια από το youtube ίσως να μην άρεσε και να άγγιζε τα όρια της καφρίλας....

Παρόλα αυτά είναι καιρός να δούμε λίγο την πραγματικότητα....τι συμβαίνει εκεί έξω....και να μην την δούμε με στρογγυλά γυαλιά...αλλά με γωνίες.

Έχω σταματήσει να βουτάω με καταδυτικά κέντρα όχι γιατι θεωρώ τον εαυατό μου ΥΠΕΡΔΥΤΗ αλλά γιατί θεωρώ ότι αρκετές φορές οι κίνδυνοι είναι μεγάλοι...

Δεν μου αρέσει να βουτάω με αγνώστους κάθε φορά....δεν μου αρέσει να μην ξέρω το που θα βουτήξω...και να το μαθαίνω πάνω στο σκάφος....δεν μου αρέσει να μην ξέρω τι ώρα θα φύγω και τι ώρα θα γυρίσω....δεν μου αρέσει να βουτάω με group των 10 ατόμων....

Δεν μου αρέσει να μην ξέρω τι μίγμα nitrox θα πάρω....δεν μου αρέσει να μην υπάρχει βαρκάρης επάνω στο σκάφος.....και γενικότερα δεν μου αρέσει να πληρώνω και να μην έχω τα απαραίτητα.

Αντ αυτού έχω ακολουθήσει μια άλλη πρακτική....έχουμε κάνει την δική μας παρέα.....και βουτάμε για πάρτη μας....οργάνωση σωστή.....δικές μας υποδομές σε αέρια και εξοπλισμό....και πάνω από όλα καλή παρέα !!

Θα μου πει κανείς τώρα......Ωραία ρε φίλε....εσύ είχες την τύχη και την άνεση και έκανες.....εμείς που δεν μπορούμε τι θα κάνουμε? θα κόψουμε την κατάδυση??

Κατηγορηματικά απαντώ ΟΧΙ.....αλλά άλλη φορά που κάποιος θα δει πλημμελή μέτρα ασφαλείας ή ενημέρωσης...να αντιδράσει...

Να κάνει "ρόμπα" τον εκάστοτε επαγγελματία μπροστά σε όλους...μόνο έτσι θα αρχίσουν ορισμένοι να βάζουν μυαλό. Είναι μεγάλη ευκαιρία...τώρα και με την οικονομική κρίση που κάθε ευρώ μετράει...να ζητάμε και να παίρνουμε το μέγιστο από τις υπηρεσίες που μας προσφέρουν.

Και κάτι τελευταίο για όλους εμάς......πρέπει όλοι...μα...όλοι να μάθουμε την ΑΞΙΑ της ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ....

Δεν είναι καθόλου κακό....να αφιερώνουμε μερικές βουτιές (οι οποίες δεν κοστίζουν) στα 6 μέτρα με σκοπό να προπονούμαστε σε βασικές δεξιότητες. Η προπόνηση και η αξία της είναι κάτι που διδάσκεται και πολύ σωστά....στους δύτες που κάνουν τεχνική κατάδυση.....καλό είναι να οι εκπαιδευτές που υπάρχουν εδώ μέσα να διδάξουν όλους τους μαθητές τους....τι άξια έχει το λεγόμενο "χαζοβούτϊ" της προπόνησης.

Αυτά τα ολίγα ήθελα να πω....
Απάντηση με παράθεση