Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 21-11-13, 01:33
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: Σωστή Αναπνοή στην Κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδιαφέρον ακούγεται...
Εννοείς πως θα είναι πολύ λιγότερο απ' όσο θεωρητικά περιμένουμε?
Φαντάζομαι ότι δεν θα έχει ξεφύγει το θέμα από κάποιον παλαβό από αυτούς της DAN και θα έχει δημοσιευτεί κάποια σχετική μελέτη
Η αλήθεια είναι πως δεν εννοώ τίποτα αφού δεν έχω ιδέα πόσο θα είναι, τα νούμερα είναι αρκετά διαφορετικά όπως βλέπεις στη συζήτηση, επομένως είμαι περίεργος και λέω να κάνω μια δοκιμή. Δεν είναι δύσκολο, μια φιάλη 2L από αναψυκτικό ή καλύτερα ένα μεγαλύτερο δοχείο 4L, ανεξίτηλος μαρκαδόρος για γραμμές σε κάθε όγκο γεμίζοντας το σταδιακά με νερό βρύσης με τον ογκομετρικό για τα cocktails, ανά 200ml μου φαίνεται εντάξει (όποιος θέλει ας το κάνει ανά μικρόλιτρο, δεν θα μαλώσουμε). Έτοιμο το ογκομετρικό δοχείο για υγρά και αέρια. Το δένεις σε μια ζώνη με 3-5 kg ανάποδα (το δοχείο ανάποδα) Σωληνάκι εύκαμπτο για ευκολία (για να είναι το δοχείο ακριβώς στο ίδιο βάθος με τα πνευμόνια, εντάξει;;;), slate και μολύβι και αρχίζει το πείραμα. Επαναλήψεις, βαθιές - ρηχές αναπνοές, τι άλλο;

Αν μου πεις και καμιά άλλη ιδέα ευχαρίστως να την σκεφτώ. Το πόσο βαθιές θα είναι οι αναπνοές έχει υποκειμενικότητα αλλά νομίζω ότι κάθε ένας μας αισθάνεται πως περίπου αναπνέει βαθιά και πως συνήθως - no cheating please. Δεν είναι να γράψεις και paper, απλώς είμαι περίεργος και θα'θελα να δοκιμάσω.

Β.
Απάντηση με παράθεση