Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 09-09-08, 12:40
ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΑΝΕΖΙΝΑ ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΑΝΕΖΙΝΑ is offline
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: ΣΑΜΟΣ
Μηνύματα: 28
Απάντηση: ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
εκανα την επεμβαση στα ματια τον Φεβρουαριο του 2004 στο οφθαλμολογικο κεντρο ΟΡΑΣΙΣ και ομολογω να πω οτι ειναι μακραν :

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ !!

(ισως μαζι με το οτι εκοψα το τσιγαρο !)

Δεν χρειαζεται να ανυσηχεις καθολου...
η επεμβαση ειναι πλυ απλη κραταει γυρω στα 10 λεπτα ( και για τα δυο ματια) και δεν πονας καθολου..
εγω προσωπικα επειδη ειμαι γενικα πολυ νευρικος και νευροσπαστος, μου δωσανε και στην αρχη ενα ηρεμιστικο χαπακι ( μισο ) για να κουλαρω λιγο...
μετα την επεμβαση επρεπε να κατσω 30 λεπτα με τα ματια κλειστα σε ενα δωματιο ( παρεα με τους δικους μου ημουν) και ηρθε και ο γιατρος να με ξαναδει....
ολα καλα..πηγα σπιτι μου οπου επεσα για υπνο και ξυπνησα κατα τις 8 το βραδυ ( το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κοιμηθεις - πιστευω οτι θα στο πει και ο γιατρος σου αυτο !)
δεν νιωθεις τιποτα ουτε πονας...νιωθεις λιγο να σε τσουζουν τα ματια σου στην αρχη και να εχεις σαν να σου εχει μπει αμμος...αλλα τιποτα ζορικο !

το βραδυ που ξυπνησα στις 8 καθησα στο δωματιο μου με εξωτερικο φως παρεα μα τους κολλητους μου και τα λεγαμε....
κοιμηθηκα παλι και την αλλη μερα ξυπνησα και ..........Ω ΘΕΕ μου....τι πραγμα ηταν αυτο....εβλεπα ξεχωριστα μια-μια τις γριλιες απο το παραθυρο μου και δεν το πιστευα ( αντι να βλεπω την φωτεινη θολουρα που εβλεπα τοσα χρονια !)
εκεινη την ημερα καθησα σπιτι και την επομενη ετοιμαζομουνα να παω κανονικα στην δουλεια μου αλλα τελικα μας τα χαλασε ο καιρος ( ηταν το 2004 που ειχε χιονισει καποια Τσικνοπεμπτη !)

-τα 3-4 πρωτα βραδυα κοιμομουνα με κατι πλαστικα γυαλακια που μου ειχανε δωσει πιο πολυ για να προστατευωτα ματια μου απο τυχον χτυπηματα κατα λαθος στον υπνο μου ή σε καποια επαφη μου με το μαξιλαρι !!

-την πρωτη εβδομαδα εβαζα 2 κολληρια....

-την δευτερη συνεχισα με το ενα απο αυτα....
-επαφη με νερο μετα τις 3 μερες απο την επεμβαση....μεχρι τοτε τα καθαριζα εξωτερικα τα ματια μου με ορο+πανακι ελαφρα !

-οδηγησα κανονικα μετα απο 4 μερες περιπου αυτοκινητο και οχι μηχανη !
-δεν εκανα καταδυσεις τοτε οποτε δεν μπορω να σου απαντησω ποσο διαστημα πρεπει να περασει...
-με την πιεση στα ματια και τα σχετικα που λενε ΔΕΝ αντιμετωπισα μετα κανενα προβλημα απο τις καταδυσεις...μπορει να παιζει ρολο βεβαια το γεγονος οτι ολες μου οι βουτιες ειναι χαλαρες γυρω στα 20-25 μετρα!
-ειχα μυωπια 3.75 και 4 στα ματια μου !
-τα ματια απο τοτε εχουνα καποια πληγη ....πολυ μικρη αλλα υπαρχει....μια φορα που ειχα φαει μια κλωτσια καταλαθος πεθανα απο τον πονο....θελει προσοχη...ΔΕΝ πλακωνωμαστε δηλαδη στο ξυλο χωρις λογο !!

Οτι αλλο θες με ρωτας....
ΔΕΝ θα το μετανιωσεις......
θα παθεις πλακα μετα !!!

Πω πω εχω πάθει πλακα απο την περιγραφή ευχαριστώ πολύ, δεν σκοπέυω βεβαια να παίξω ξύλο, μήχανή μπά έχει ψύχρα τώρα μόνο αυτοκίνητο.
Οι βουτιές μου μαξιμουμ 37 μέτρα δεν σκοπέυω πιο βαθιά πριν κάνω το σχολείο βαθιά καταδυση.
Με ξεάγχωσες thanks.

Φιλιά Ανεζίνα
Απάντηση με παράθεση