Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 27-11-08, 17:10
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
1. >Λογικα η φιαλη πρεπει να μην ηταν γεματη απο την αρχη....ηταν το πενηνταρι για τις ενδιαμεσες αποσυμπιεσεις...και αφου βλεπω οτι αναπνεω και δεν αλλαζει η πιεση κοπαναω το μανομετρο στη φιαλη και τζουπ πηγε στο μηδεν ...αλλα οπως ειπα εφτανε το πενηνταρι του ζευγαριου μου και για τους 2...
Προς γνώση και συμόρφωση όλων μας: Ο ενδελεχής προ-καταδυτικός έλεγχος, ειδικά στην τεχνική κατάδυση, δεν είναι προαιρετικός αλλά απαραίτητος για την ασφάλεια μας.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιταξε ολα ειναι σχετικα αντρεα, στις βουτιες που σου αρεσουν θα συμφωνουσα....

Ομως η τρεχουσα αποψη μου ειναι βουτιες στα 20 μετρα με πολλα ψαρακια γυρω γυρω και μακρια απο τις ωρες μηδεν, οποτε δεν θελω ουτε δευτερα κομπιουτερ ουτε Bottom timers, to uwatec μου σε ενα συντηρητικο προγραμματακι για micro bubbles, ενα νιτροξακι, ενα 3,5 ωρο τη μερα υποβρυχιως, το ρολογακι μου ως back up , το βαθυμετρο της κονσολας μου ωστε να ξερω που ειναι τα 6 και τα 3 μετρα και καλη γνωση των πινακων...(δεν ειναι κακο να θυμασαι απ εξω ολες τις ωρες μηδεν)
Άρα με το ρολόι και το βυθόμετρο είχες back-up. Και συμφωνώ και επαυξάνω για τις ώρες μηδέν καθώς και την γνώση τεχνικών emergency deco.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
προφανως και συμφωνω...αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση και 20 μετρα σχοινι να ειχα ανοιξει , η σημαδουρα παλι οριζοντια θα ηταν....για αυτο και τρελαινομαι οταν βλεπω κοσμο να εχει το reel δεμενo πανω του....
.. Άσε μην αναλύσουμε το κλιπάρισμα, γιατί και εγκεφαλικό θα πάθω και συναδέλφους θα θίξουμε...



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ομολογω οτι δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε διπλη πορπη...αυτο που λειτουργει σε μενα ειναι οτι εχω μοιρασει τα βαρη πανω μου μεταξυ των ενσωματωμενων βαρων κ της ζωνης με τετοιο τροπο οποτε οτι και να χασω ειμαι σχεδον οκ....να τονισω ομως οτι βουταω παντα υπερβαρος καθοτι ειτε συνοδευω ειτε βιντεοσκοπω....
Για τεχνική κατάδυση μιλάω με στεγανή και 10,11 κιλά στη μέση... διπλή πόρπη και ξερό ψωμί!
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση