Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #58  
Παλιά 22-01-09, 09:09
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Στο thread υπάρχουν 3 κύρια θέματα κατά την γνώμη μου.

Το πρώτο και σημαντικότερο είναι αυτή η κατάσταση που περιγράφεται από τις φωτογραφίες.
Course director, εκπαιδευτής τεχνικής και μαθητής, ντύθηκαν δύτες αυτοκτονίας και ετοιμάζονται για νέες περιπέτειες. Οι δύο πρώτοι μου δίνουν την αίσθηση ότι απέχουν από καταδύσεις τέτοιου είδους, παρόλα αυτά τις διδάσκουν. Το μόνο λάθος του μαθητή είναι τα λάθος κριτήρια επιλογής εκπαιδευτή και οργανισμού.
Δεν χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις για να εντοπιστούν κάποια από τα λάθη στις φωτογραφίες. Xρειάζεται μόνο κοινή λογική.
Συμφωνώ κι εγώ πως ο Αντρέας κινείται προς την σωστή κατεύθυνση (αναφορά στον οργανισμό), αν και δεν πιστεύω να υπάρξει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Όμως, πολύς κόσμος φαίνεται να μην αντιλαμβάνεται το πόσο σημαντικό είναι αυτό (με τις γνωστές συνέπειες), ενώ άλλοι, πολλοί, χρησιμοποιούν παρόμοιες τακτικές. Αλλα αυτό έχει συζητηθεί
άπειρες φορές

Το δεύτερο έχει να κάνει με το πώς επιλέγουμε οργανισμό / εκπαιδευτή τεχνικής κατάδυσης (Δημήτριε).
Όπως έχει ήδη αναφερθεί, είναι εύκολο να βρεθούν τα standards των οργανισμών ώστε να επιλέξουμε αυτόν που μας ταιριάζει. Όταν έχουμε παντελή άγνοια για το τί μας ταιριάζει, τότε μάλλον δεν προχωρούμε απόλυτα συνειδητά και πρέπει να το ψάξουμε λίγο παραπάνω.
(Θάνο δεν νομίζω πως υπάρχει μόνο ένας κατάλληλος οργανισμός. Υπάρχουν τουλάχιστον δύο )
Η επιλογή του οργανισμού λειτουργεί σε συνάρτηση με την επιλογή του εκπαιδευτή. Πολλές φορές επιλέγεται ο οργανισμός βάσει του εκπαιδευτή. Και τον εκπαιδευτή τον επιλέγουμε βάσει της μεθόδου διδασκαλίας, του περιεχομένου της διδασκαλίας, των πόσων σχολείων τεχνικής κατάδυσης έχει, του πόσο ενεργός τεχνικός αυτοδύτης είναι.
Τον εκπαιδευτή δεν τον επιλέγουμε βάσει των εγκαταστάσεων του καταδυτικού, της ανάλυσης του projector του, του πόσο φίλος μας ή γνωστός μας είναι, της έκπτωσης που θα μας κάνει κ.λπ. Αυτά, σε δεύτερο φιλτράρισμα.

Και για να τελειώνω επιτέλους , το τρίτο θέμα που θίγετε, είναι η συμπεριφορά του συλλόγου.
Γιώργο - geogeo, αυτό που υποθέτω πως ζητάει ο Δημήτριος (γυροφέρνοντάς το) είναι ένας έλεγχος ποιότητας από τον σύλλογο, και συμφωνώ. Έλεγχος που θα εφαρμόζεται σε κάθε προσφορά, παρουσίαση, εκδήλωση και γενικότερα σε κάθε κίνηση του συλλόγου που καθορίζει την ποιότητά του. Την χρονιά που μας πέρασε, υπήρξαν άστοχες για εμένα, κινήσεις του συλλόγου, ενώ ταυτόχρονα έλειψαν άλλες, απλές και εύκολες στο να πραγματοποιηθούν που θα του ήταν χρήσιμες (χωρίς βέβαια να πραγνωρίζω και τις πολύ καλές στιγμές του).
Προς το παρόν, κρίνω τις προθέσεις ενός σχετικά νεοσύστατου συλλόγου και όχι το αποτέλεσμα.
Αλλά εγώ είμαι και καλοπροαίρετος...


Cheers
Y
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση