Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #104  
Παλιά 15-07-10, 18:29
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Μεταβολές Στοιχείων και Ανακοινώσεις Νέων Καταδυτικών Κέντρων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη καλώς μας ήρθες στο forum.
Χάζευα λίγο το site του καταδυτικού http://www.h2orhodes.com/ και ενώ συνολικά μου άρεσε, φτάνοντας στο τμήμα Frequently asked questions,
συνάντησα το ακόλουθο που προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο:



Ποιός ο λόγος να φοβίζει κάποιος έναν εκπαιδευμένο δύτη λέγοντας πως είναι επικίνδυνο να βουτάει με ένα φίλο και κυρίως ποιος ο λόγος να λέει κάποιος ψέματα ότι το να βουτάμε χωρίς το καταδυτικό κάντρο είναι παράνομο?
(παράνομο είναι -σύμφωνα με τον ελληνικό νόμο - το να βουτάς μόνος σου - αλλά εδώ η αρχική ερώτηση είναι "να βουτήξω με ενα φίλο μου" και νομίζω πως η απάντηση είναι σχεδιασμένα ανακριβής).

Νομίζω πως - άσχετα με την πολιτική που έχετε επιλέξει μη να νοικιάζετε εξοπλισμό σε ανεξέρτητους δύτες - το παραπάνω κείμενο πρέπει να το διορθώσετε γιατί είναι παραπλανητικό και ψευδές.

Αγαπητέ μου φίλε.
Στην σταδιοδρομία μου σαν προσωπικό σε καταδυτικά κέντρα στην Ρόδο έχουν δεί τα μάτια μου πολλά. Ούτε η ποιότητα αλλά ούτε και η εντιμότητα των ξένων δυτών που έρχονται εδώ ακολουθούν τα τοπικά πρότυπα.
Οι περισσότεροι ξένοι επισκέπτες στην Ελλάδα νομίζουν οτί έχουν έρθει σε ένα ξέφραγο αμπέλι και μπορούν να κάνουν ότι θέλουν....ειδικά αυτοί που έρχονται να βουτήξουν χωρίς συνοδεία.
Μιλάω για κάτι Ρώσους οι οποίοι με τον εξοπλισμό που νοίκιαδαν πάνε κάτι βραδινά ψαρέματα μετά απο βοτκοποσία, κάτι Ιταλούς οι οποίοι κόβουν βόλτες ψάχνοντας κανένα σουβενίρ να πάρουν πίσω σπίτι κλπ. Μέχρι και χωρίς πτυχίο μου έχουν έρθει να νοικιάσουν εξοπλισμό. Επιπλέον η νομοθεσία επιτρέπει κάποιος να καταδύεται χωρίς την συνοδεία καταδυτικού κέντρου μόνο όντας κάτοχος των 5 νομίμων ομοσπονδιών που αναγνωρίστηκαν στην Ελλάδα..και το μόνο κοινό πτυχίο που έχω δεί προσωπικά είναι η PADI και πολύ λίγο η SSI.
θέλω να σου πώ Φοίβο το εξής:
Εγώ γενικά δέν νοικιάζω σε όποιον δέν ξέρω, (για πολλούς και διάφορους λόγους) κυρίως για να έχω το κεφάλι μου και την συνείδηση μου ήσυχη.Όσων αφορά την ερώτηση στο FAQ τώρα, το να καταδύεσαι μόνος είναι παράνομο όπως όλοι γνωρίζουμε και πολύ επικίνδυνο. Η δε κατάδυση με ζευγάρι είναι νόμιμη υπό προϋποθέσεις (τόπος, ώρα, πτυχία, αντικείμενο κλπ)
Όπως και να΄χει όμως, στα πλαίσια της ομαλής λειτουργίας ενός καταδυτικού κέντρου (και του να βγάλεις αλλόβητος την σαιζόν)αυτά καλύτρερα να αποφεύγονται. Προτιμώ, και το έχω κάνει πολλάκις, να μην πληρωθώ σε μια συνοδεία παρά να νοικιάσω σε κάποιον "ύποπτο" εξοπλισμό.
Για να ικανοποιήσω ωστόσο το αίτημα σου θα κάνω το εξής:
Θα αντικαταστήσω την απάντηση με: Sorry, we dont rent equipment.
Ετσι δέν θα τροφοδοτώ ούτε ψαρομπούκαλους ούτε αρχαιοκάπηλους, ούτε καταστροφείς του βυθού διότι θα είμαι παρόν και τελικά θα κοιμάμαι και ήσυχος.
Πραγματικά εκτιμώ την παρέμβαση σου και σου υπόσχομαι οτι το συντομότερο δυνατόν θα το διορθώσω.
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Γιάννης
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση