Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 29-11-14, 21:56
donstefano donstefano is offline
 
Εγγραφή: 14-10-2014
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ-ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 4
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με Scubapro MK20.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tecrec Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξέτασε μήπως το κόστος αγοράς ενός μεταχειρισμένου MK20 + κόστος service + λοιπά κόστη* είναι αύμφορο σε σχέση με το κόστος αγοράς ενός καινούργιου MK25 (κάνει περίπου 250€).

Επίσης, εάν αγοράσεις καινούργιο, είναι πολύ συμφερότερη η αγορά set 1o-2o στάδιο. Με μικρή διαφορά παίρνεις set και σου μένει ένα καινούργιο 2ο στάδιο (για χρήση, για εφεδρεία, για πώληση).

Τέλος, υπάρχουν και άλλοι αξιοπρεπείς ρυθμιστές με χαμηλό κόστος κτήσης και συντήρησης. Θα ήταν καλό να είχες περιγράψεις το προφίλ σου (επίπεδο καταδυτικής εκπαίδευσης, συνήθη βάθη καταδύσεων, κλπ).

* λοιπά κόστη μπορεί να είναι ότι ο ΜΚ20 θα είναι πολύ πιθανόν INT και θα θελήσεις αργότερα να τον κάνεις DIN, που φαίνεται να επικρατεί στην ευρωπαίκή αγορά

Ριχνοντας μια ματια σε γνωστο eshop της Ελλαδας σετακι ΜΚ25 παει απο 500 και πανω......Ξεκιναμε με αρκετα ψηλο μπατζετ!
Γενικα για την οικονομικη κατασταση μας γενικα να μην μιλησουμε ποσο δυσκολο μας εχει κανει το σπορ.
Οποτε μια ευρεση νεου σετ σε μια τιμη πιο χαμηλη τιμη απο 500 ευρω σιγουρα με ενδιαφερει.

Το επιπεδο καταδυσης μου ειναι AOWD και παω μεχρι 30-32.Συνηθης βουτιες ειναι μεταξυ 16-26.

Σιγουρα μπορω να καλυφθω και με ενα σετακι ΜΚ2 σε Ελληνικα νερα και για το επιπεδο μου ειμαι οκ.Απλα προτιμω να παρω κατι λιγο καλυτερο και με περιθωρια βελτιωσης.

Εννοειτε οποιαδηποτε προταση ειναι καλοδεχουμενη γιατι βλεπω οτι εχεις και τη διαθεση να βοηθησεις και σε ευχαριστω για αυτο!

Απλα εχω ξεκινησει την κουβεντα απο το 1ο σταδιο διοτι εχω την εντυπωση(αν κανω λαθος διορθωστε με)οτι το 1ο σταδιο ειναι το Α και το Ω στο σετ.Απο κει ξεκινανε ολα!Και το καλυτερο 2ο σταδιο να χεις και το καλυτερο BCD, αμα το 1ο ειναι λιγο οτι να ναι.........
Απάντηση με παράθεση