Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 12-09-19, 14:32
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Πρόπτωση μιτροειδους βαλβίδας/ στίγμα μεσογειακής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Peponi Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα αν κατάλαβα καλά, το θέμα δεν είναι αν εγώ μπορώ να καταδυθω με τα θέματα υγείας που έχω (απ' ότι κατάλαβα μπορώ μια χαρά) αλλά ότι από το κέντρο δεν τηρούν κανόνες ασφαλείας σημαντικούς για την κατάδυση αυτή κάθε αυτή. Σωστά?
Σωστά το κατάλαβες, οι δικές μου παρατηρήσεις τουλάχιστον δεν αφορούν τα θέματα υγείας που πιθανόν έχεις αλλά το κατά πόσο μπορείς να εμπιστευτείς το κέντρο που κάνει την υποβρύχια ξενάγηση.
Η αίσθηση που αποκομίζω είναι πως προσπαθούν να μεγιστοποιήσουν τον αριθμό επισκεπτών τους (επιτρέποντας την ξενάγηση σε μη πιστοποιημένους δύτες) αλλά ο τρόπος που το κάνουν μου φαίνεται επικίνδυνος.

Αν το θες τόσο πολύ και έχεις χρόνο, θα σου πρότεινα να κάνεις μια εκπαίδευση OW εδώ στην Ελλάδα πριν φύγεις για το ταξίδι [το καλύτερο] ή να κάνεις τουλάχιστον ένα DSD (Discover Scuba Diving) από ακτή, με σταδιακά αυξανόμενο βάθος, σε καταδυτικό κέντρο εδώ (γύρω στα 50-60 ευρώ) ώστε να πάρεις μια πιο σωστή και χαλαρή αίσθηση της διαδικασίας κατάδυσης χωρίς την πίεση χρόνου που θα έχει το κέντρο εκεί που θα έχει να εξυπηρετήσει στα γρήγορα πολύ κόσμο.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 12-09-19 στις 14:43.
Απάντηση με παράθεση