Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 21-08-09, 13:38
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Διπλές φιάλες – Στολές & Πλευστότητα

andreas,

διαβάζοντας το κείμενό σου, εντοπίζω τουλάχιστον δύο διαφορετικά θέματα τα οποία είναι άσχετα με το συγκριμένο post : α] ρύθμιση πλευστότητας, β] χρήση εφεδρικού ασκού σε καταδύσεις με δύο ή περισσότερες φιάλες. Δεν είμαι σίγουρος άν οι Mods πρέπει να μεταφέρουν το post αλλού.

Αν και είχα διδαχτεί διαφορετικά, πολλά χρόνια πριν, πλέον είμαι πεπεισμένος πως η στεγανή ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιείται για τη ρύθμιση πλευστότητας. Συμφωνώ λοιπόν μαζί σου ότι πρέπει να έχει όσο αέριο χρειάζεται ώστε να μην κολλάει πάνω μας. Ερχόμενος τώρα στο θέμα του «παντρέματος» στολής-φιαλών και ρυθμιστή πλευστότητας, οι δημοφιλέστεροι και λογικότεροι συνδυασμοί που συναντά κανείς είναι :

Α. Στολή υγρού τύπου με διπλές χαλύβδινες φιάλες και wing με διπλό ασκό
Β. Στολή υγρού τύπου με διπλές αλουμινένιες και wing με μονό ασκό
Γ. Στεγανή με διπλές χαλύβδινες και wing με μονό ασκό.

Η προσωπική μου επιλογή είναι η Γ. Πρακτικά, σε καταδύσεις μεγάλης διάρκειας η στεγανή είναι προτιμότερη για πολλούς λόγους. Μένοντας μόνο στο θέμα της αστοχίας του ασκού, απαντώ πως αν ο δύτης είναι σωστά ζυγισμένος, η στεγανή στολή είναι αρκετή να τον φέρει στην επιφάνεια χωρίς πρόβλημα. Για ένα δύτη με ΒΜΙ <25 σε κανονική έως άριστη φυσική κατάσταση και με undersuit 200 gsm, στεγανή trilaminate/μεμβράνης η ζώνη βαρών είναι συνήθως περιττή. Στην χειρότερη των περιπτώσεων χρειάζονται 1.5-2kg, που μπορούν να μπουν και πάνω στις διπλές (v-weight, tail weight, p-weight).

Για καταδύσεις σε ιδανικές συνθήκες θερμοκρασίας (>27C), θα επέλεγα το Β με στολή μέχρι 5mm. Γενικά, σε καταδύσεις τεχνικής φύσεως οι στολές υγρού αλλά και οι στεγανές από νεοπρένιο δεν προτιμούνται. Οι στολές υγρού τύπου δεν προστατεύουν επαρκώς από το κρύο (ακόμα και στα νερά μας), αλλά το σημαντικότερο είναι η διαφορά στην άνωση (και άρα και στην πλευστότητα) ανάλογα με το βάθος. Ιδίως αν μιλάμε για >5mm. Σε αντίθεση, οι στεγανές στολές έχουν σταθερή και αμετάβλητη συμπεριφορά ανεξαρτήτως βάθους σε ότι αφορά την πλευστότητα και τις θερμομονωτικές ιδιότητες τους. (αρκεί να θυμάσαι να βάζεις και να βγάζεις αέρα όταν πρέπει )

Το θέμα των αποσπώμενων βαρών είχε ξανασυζητηθεί εδώ.

/GKAM

ΥΓ εδώ νομίζω πως μπερδεύτηκες. Σωστά ;
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν όμως, η απώλεια του ρυθμιστή πλευστότητας αντισταθμίζεται πράγματι από την αφαίρεση βαρών, τότε ποιός ο λόγος να μην χρησιμοποιούμε ατσάλινες φιάλες με τη σταγανή ?
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GKanel : 21-08-09 στις 14:32. Αιτία: Μεταφορά και αλλαγή Τίτλου
Απάντηση με παράθεση