Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 16-02-11, 19:48
ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΑΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΑΡΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-02-2011
Μηνύματα: 6
Απάντηση: "ΤΡΙΤΩΝΕΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ"

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κύριε Αθανασιάδη σίγουρα υπάρχουν καλοί και κακοί σε κάθε δραστηριότητα.
Επίσης θεωρώ σίγουρο πως η προσωπική στατιστική του καθενός μας σίγουρα διαφέρει όσον αφορά τα ποσοστά των καλών και των κακών ή ίσως και των απαίδευτων που καταλήγουν να γίνουν κακοί από άγνοια.

Επειδή όμως η συγκεκριμένη κουβέντα έχει ξαναγίνει εδώ στο site μας σε διάφορους τόνους (από φιλικούς μέχρι επιθετικούς) και για να μη μπούμε στη διαδικασία να αναλύουμε ξανά και ξανά το αν η ύπαρξη της τράτας αθωώνει το ψαροτούφεκο, το ότι υπάρχουν μελέτες για συγκεκριμένα είδη που απειλούνται κυρίως από το ψαροτούφεκο, το ότι υπάρχουν αρκετοί μη-ρομαντικοί που έχουν κάνει -παράνομα- επάγγελμα την αλιεία με ψαροτούφεκο και το αν μπορεί τελικά ο ρομαντισμός να υποκαταστήσει την έλλειψη παιδείας κλπ κλπ σας δίνω κάποια ενδιαφέροντα links από παλιότερες συζητήσεις εδώ στο site μας που πιστεύω θα τις βρείτε πολύ ενδιαφέρουσες:


12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου


Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!


Προσοχή!! Στο Ν.Ευβοϊκό ότι κινείται υποβρυχίως πεθαίνει (sic!)


Διαβάστε (όσα αντέξετε από) τα παραπάνω, κι αν μετά από αυτά υπάρχει και κάτι άλλο να ειπωθεί, τότε ευχαρίστως να την ξανανοίξουμε την κουβέντα.
Το θέμα πάντως κατά τη γνώμη μου δεν είναι αν εγώ είμαι καλός αυτοδύτης -και δεν ψαρεύω με φιάλες- ή αν εσείς είστε ρομαντικός ψαροτουφεκάς και τηρείτε νόμους/κανόνες προσπαθώντας να προστατέψετε το περιβάλλον. Τα πράγματα είναι πολύ πιο σοβαρά και αφορούν το κατά πόσο ένα ήδη επιβαρυμένο θαλάσσιο περιβάλλον μπορεί να συνεχίσει να αντέχει τις μεθόδους μας, τις πρακτικές μας και τις πιέσεις που του ασκούμε εδώ και τόσα χρόνια ή πρέπει επιτέλους να αλλάξουμε συνήθειες.
...και σ' αυτό το τελευταίο, όποια υποκειμενική απάντηση και να δώσουμε εμείς εδώ, την τελική απάντηση φοβάμαι θα την πάρουμε άμμεσα στα επόμενα χρόνια από το ίδιο το περιβάλλον και δε θα μας αρέσει καθόλου...

με εκτίμηση
Φοίβος
Ευχαριστώ γιά την άμεση απάντηση , υπόσχομαι να διαβάσω όλες τις προτεινόμενες αναρτήσεις.Άλλωστε το να αφουγκράζεσαι τις φωνές και αγωνίες ανθρώπων της θάλασσας είναι ασύγκριτα καλύτερος τρόπος να ξοδεύει κανείς το χρόνο του από το να υφίσταται οικειοθελώς την ανηλεή πλύση (του εναπομείναντος)εγκεφάλου από το χαζοκούτι.

Εχω συμμετάσχει αλλά και προκαλέσει πολλές ανάλογες συζητήσεις και πιστεύω ότι κάθε προβληματισμός κάάάτι αφήνει...
Επιφυλάσσομαι να επανέλθω όταν με το καλό θα έχω αρκετά ΄΄σκληρά στοιχεία΄΄ γιά την ποσόστωση της ευθύνης γιά την επιβάρυνση και ΄΄αποψίλωση΄΄ του θαλάσσιου περιβάλλοντος.
Απάντηση με παράθεση