Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 29-06-09, 23:50
nmoiras nmoiras is offline
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Μηνύματα: 18
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ισχύει.
Λάθος πληροφόρηση είχα τότε. σόρρυ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κατάδυση δεν έχει καμία επίπτωση στην Ποσειδωνία, που σου ήρθε αυτό τώρα;;;;
Η αγκυροβολία έχει, αλλά ένα καταδυτικό σκάφος δεν χρειάζεται να αγκυροβολήσει ούτως ή άλλως (έγιναν 16 βουτιές αυτό το διήμερο και δεν έπεσε ούτε μία άγκυρα).
Δεν μου ήρθε από πουθενά... Δεν είπα ότι έχει επίπτωση....Είπα ότι το ψαροντούφεκο έχει την ίδια επίπτωση στην ποσειδωνία με την κατάδυση....δηλαδή καμία.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΝ όντως η Γυάρος κατάφερνε να ανακηρυχθεί προστατευόμενη περιοχή, μερικά μόνιμα αγκυροβόλια και η απαγόρευση της ανεξέλεγκτης αγκυροβολίας θα αρκούσαν για να συνεχίσουν να την επισκέπτονται όλοι οι no take ενδιαφερόμενοι (οι αυτοδύτες ανήκουν εξορισμού σε αυτή την κατηγορία).
Γιατί No take; Για την προστασία της ποσειδωνίας δεν μιλάμε; Τι σχέση έχουν τα υπόλοιπα;... τι επίπτωση έχει στην ποσειδωνία ας πούμε ένα παραγάδι;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο, σου είπα, δεν ισχύει αυτό. Οι επαγγελματίες πρότειναν την Γυάρο σαν πυρήνα προστασίας στις Κυκλάδες από τον οποίο πρώτοι προτίθενται να αποχωρήσουν.... νόμιζα ότι ήμουν σαφέστατη ως προς αυτό στο προηγούμενο μήνυμά μου, δεν έχω καταλάβει γιατί αρνείσαι τόσο πολύ να το καταλάβεις....



Καταρχήν εδώ δεν μιλάμε για τις Βόρειες Κυκλάδες, μιλάμε για τη Γυάρο, όπου -μια που δεν το έχω κάνει αρκετά σαφές- προτίθενται να μείνουν απέξω οι επαγγελματίες (φαντάζομαι με τον όρο αυτό εννοείς τους παράκτιους??....)

Στα παραπάνω, μόνο η ερασιτεχνική αλιεία έχει το take στη φύση της. Στα υπόλοιπα δεν βλέπω κάποια σύγκρουση....
Τελικά τι προστατεύουμε ρε παιδιά γιατί ακόμα δεν κατάλαβα. Την ποσειδωνία; ... Αν ναι τότε τι σχέση έχει η ερασιτεχνική αλιεία (πλην αγκυροβολίας)

Αλλά τέλοσπάντων....Οκ από τη Γυάρο ας πούμε ότι φεύγουν όλοι .... από τις υπόλοιπες ;

Γιατί έτσι όπως τα γράφει το σαιτ της greenpeace προκύπτει ότι στις υπόλοιπες οι αγαπητοί επαγγελματίες έχουν την αξίωση να μείνουν μόνοι τους στη θάλασσα μας για να προστατεύσουν την ποσειδωνία. Μια χαρά deal μου ακούγεται.

Edit:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Βιντζότρατα. Αγκυροβολία.
(ρύπανση στη Γυάρο δεν παίζει)
Μαζί σου με τα χίλια.... Η βιντζότρατα βέβαια καταργείται από 31/05/2010 (Υ.Α. 162570/2007 άρθρο 5 παρ. 1). Αν θες στην στέλνω.

Εκεί λοιπόν πρέπει να στραφεί η προσπάθεια της greenpeace αν πρόκειται για την προστασία της ποσειδωνίας. Στο να μην πάρουν κι άλλη παράταση......όχι να φύγουν οι καθετάκηδες από τη Τζια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nmoiras : 30-06-09 στις 00:09.
Απάντηση με παράθεση