Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 06-06-07, 23:32
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Πόσο βαθιά πρέπει να γίνονται οι βαθιές στάσεις αποσυμπίεσης;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή Buhlman και ξερό ψωμί;;; Και ο VPM;;
Θάνο εδώ δηλώνω άγνοια. Δεν έχω μελετήσει τον VPM. Κάποιος που τον έχει μελέτήσει ίσως να έχει και περισσότερα να πει.

Η αίσθησή μου πάντως (που μπορεί να είναι και λανθασμένη) είναι πως με την χρήση των πινάκων Buhlmann με αρκετές παραδοχές και τροποποιήσεις και την προσθήκη τω κατάλληλων συνθηκών μέσα στον αλγόριθμο μπορείς να πετύχεις παρόμοια αποτελέσματα με οποιοδήποτε μοντέλο.

Τα σημεία καμπή ήταν οι εξισώσεις του Haldane και η τροποίηση κατά Schreiner. Και ακολούθως η πολύχρονη πειραματική / επιστημονική εργασία διάφορων όπως ο Buhlmann, Workman, US NAVY EDU, DSAT, DCIEM, και ενδεχωμένως άλλοι. Τώρα τελευταία βλέπω μια σοβαρή δουλειά από DAN μεριά και από αλλού με τη χρήση doppler.

Νομίζω πως τα VPM, Bubble models, probabilistic models κλπ είναι νέες απόψεις. Mαθηματικές κυρίως! Kαι απομένει όπως το βλέπω να "αποδείξουν τον εαυτό τους" μέσα από σοβαρή εμπειρια (πολυχρονη και πολυβούτηχτη) μιας και προσωπικά δεν είδα ομολογουμένως και καμία επαναστατική διαφορά στα αποτελέσματά τους από εκείνα του καθηγητή Buhlmann με κάποιες τροποποιήσεις... (επαναλαμβάνω ότι μπορεί να μην έχω δει και σωστά...).
Απάντηση με παράθεση