Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 09-07-07, 09:14
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Στο πυρετό του DIR

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, θεωρητικά έχουμε όντως ένα ανησυχητικό φαινόμενο. Στην πράξη όμως, τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά. Εντάξει, πολλοί δύτες ξεκινάνε πιο εξειδικευμένη εκπαίδευση αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τη βλέπουν και "άρχοντες της Αβύσσου". Από τη δική μου εμπειρία και τις γνωριμίες στο χώρο, δε βλέπω κανέναν που να πηγαίνει γυρεύοντας να φάει το κεφάλι του.



akef έχω τελειώσει κι εγώ πρόσφατα ένα AN με τις στοιχειώδεις ώρες θεωρίας και πρακτικής όμως δεν πέρασε ποτέ από το μυαλό μου -ούτε και μ'άφησε ποτέ κανείς να πιστέψω- ότι οι βαθειές καταδύσεις και οι καταδύσεις αποσυμπίεσης είναι πλέον η σπεσιαλιτέ μου. Ο καθένας γνωρίζει καλά τις ιδιαιτερότητες και τα κενά του και φροντίζει να τα δουλέψει σταδιακά συν τω χρόνω.
Αυτή, λοιπόν, είναι η μια κατηγορία για την οποία δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε.
Ο GKAM όμως δεν νομίζω να αναφέρεται σε αυτή την κατηγορία δυτών αλλά σε αυτούς που τελείωσαν το AN και νομίζουν οτι θα βουτήξουν στον Βρετανικό!!!!

Παράθεση:
Με λίγα λόγια, πιστεύω πολύ στο "Ο φόβος φυλάει τα έρμα" και δε νομίζω ότι τα καταδυτικά ατυχήματα πρόκειται όντως να αυξηθούν.
Ακόμα και στα πλαίσια των καταδύσεων αναψυχής (μπάτε-σκύλοι-αλέστε), βλέποντας τον κόσμο που κατά καιρους τελειώνει τα πρώτα αστέρια με μηδαμινή εξοικείωση με το υδάτινο στοιχείο, έχω κι εγώ πολλές φορές καταπιεί την ελεεινή σκέψη "Ε, ρε κοσμάκης που θα πνιγεί στο μέλλον" και φυσικά (και ευτυχώς) έχω αποδειχτεί απολύτως λάθος.
Δεν χρειάζεται να πνιγεί, μπορεί να καταλήξει στον θαλάμο, ή απλά από καθαρή τύχη να μην πάθει τίποτα. Η τύχη όμως κάποτε στερεύει.

Παράθεση:

Εν ολίγοις, μην υποτιμάτε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης, δουλεύει εξαιρετικά καλά για όλους μας.
Ναι .... για όλους .... τι να σου πω .... το βλέπουμε στους τύπους που πάνε στα 60+ με αέρα, στις εθνικές οδούς κάθε ΣΚ και στα στενά της Ομόνιας. Άσχετα που πλέον είναι "απλά νούμερα" και δεν δίνουμε σημασία.

Παράθεση:
Αφήνοντας απλά τη γνώση να ρέει.....Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι άνθρωποι που ξεκινάνε να την ψάχνουν με την τεχνική κατάδυση γίνονται απλά πολύ πιο επιφυλακτικοί καθώς οι νεοεισερχόμενες γνώσεις τούς αποκαλύπτουν διαρκώς πόσα πραγματικά ΔΕΝ ξέρουν. Αυτό και μόνο είναι το κλειδί. Η πληθώρα της πληροφορίας σε αναγκάζει να αναπτύξεις ΚΡΙΤΙΚΗ αντίληψη εκεί που προηγουμένως μηρύκαζες την μασημένη γνώση του προσωπικού σου γκουρού....
Ξαναδιάβασε το post του GKAM

Παράθεση:

Όσο κι αν ψάξω δε βρίσκω πουθενά το λόγο να με προστατεύουν από την ...περίσσια γνώση. Πάει καιρός που έχω αναλάβει την ευθύνη του εαυτού μου σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μου και δεν μπορώ να διανοηθώ ότι χρειάζομαι κάποιον για να με προφυλάξει από τον κακό μου εαυτό ...
Δεν είμαστε πιτσιρίκια, είμαστε ενήλικοι άνθρωποι και όσο κι αν -ίσως- δεν μας φαίνεται, έχουμε ήδη γνωριστεί καλά με το βεληνεκές μας....

Η γνώση πρέπει να ρέει, το τι θα την κάνει ο καθένας μας είναι απολύτως προσωπικό θέμα.
Και οι παπάδες προσπαθούν εδώ και αιώνες να μας προστατέψουν από την έξτρα (ανωφελή την αποκαλούν!!) γνώση για να σώσουν τις ψυχές μας. Τσακίζονται οι δύστυχοι να καίνε βιβλία, να αφορίζουν λογοτέχνες, να παραποιούν τις γραφές, να γκρεμίζουν ειδωλολατρικούς ναούς, να σκοτώνουν άπιστα σκυλιά.... Να πούμε ίσως ευχαριστώ;

Ας αφήσουμε επιτέλους τον άνθρωπο να ενηλικιωθεί..... Ακόμα και στην Ελλάδα των μαμόθρευτων 30αρηδων μπορεί να συμβεί. Φτάνει να χαλαρώσουν λίγο οι μαμάδες...
Η γνώση υπάρχει διάσπαρτη παντού. Αρκεί να έχεις την υπομονή να την βρείς αλλά και να την αφομοιώσεις. Κανένας δεν μπορεί να την κρύψει ειδικά στις μέρες μας που το internet είναι full. Προφανώς όμως μην περιμένεις κανένας να στην δώσει τυλιγμένη στο κουτάκι σαν δώρο.
Απάντηση με παράθεση