Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 04-01-18, 15:09
Το avatar του χρήστη montechristos
montechristos montechristos is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 07-07-2012
Μηνύματα: 309
Απάντηση: Στεγανή στολή και ρυθμιστής πλευστότητας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KostasH2O Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το θέλω για κατάδυση αναψυχής Για εργασίες το θέλω Πολλά μπιχλιμπίδια δεν λέει, οι λαμαρίνες κόβουν σαν ξυράφι, το ίδιο και τα βράχια Το κάθε περιττό γαντζώνει... Με σαμάρι θα βάλω την μπουκάλα, αν χρειαστεί Με ναργιλέ οι περισσότερες έως σχεδόν όλες οι βουτιές Η στολή που πήρα μου άντεξε για 45 βουτιές σε 20 μέρες Μετά έτρεμα στην αποσυμπίεση Τώρα περιμένω στεγανή και από Δευτέρα θα ξέρω τι παίζει Απλά μήπως πάρω καμιά γνώμη και πάω πιο έτοιμος
Και αν εκεί που είσαι στον βυθό μια από τις λαμαρίνες που κόβουν σαν ξυράφι κόψουν την στεγανή σου τι γίνεται ? πως ανεβαίνεις πάνω ?

Μήπως είναι μικρότερες οι πιθανότητες να σκυστούν και η στεγανή και το BCD/wing στην ίδια βουτιά ?

Αφού ασχολείσε με commercial diving καλό για την ασφαλειά σου είναι να διαβάσεις το παρακάτω manual

https://www.usbr.gov/ssle/safety/DivingManual.pdf

Οπου για τον έλενχο πλευστότητας λέει τα παρακάτω

10-2.4 Buoyancy Control
Helmets or masks connected directly to the dry suit or other buoyancy-changing
equipment shall be equipped with an exhaust valve, a dry suit, or other buoyancy
changing equipment not directly connected to the helmet or mask shall be
equipped with an exhaust valve. See Dry Suits for maintenance.

Η αλήθεια είναι ότι δεν αναφέρει αναγκαιότητα για δεύτερο ρυθμιστή πλευστότητας εκτός της στεγανής αλλά τονίζει οτι η στεγανή δεν πρέπει να πέρνει αέρα από την ίδια παροχή με το σκάφαντρο ή τι μάσκα, κινέζικα πράγματα για εμάς της αναψυχής.

Εγώ προσωπικά ούτε στην μπανιέρα μου δεν θα βούταγα με σαμάρι

Πάντως ρίξε μια καλή ματιά στο παραπάνω όπως και σε άλλα που είναι δημοσιευμένα στο internet.

Και πάντα πρώτη η ασφάλεια

__________________
Eat. Sleep. Dive.
Απάντηση με παράθεση