Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 06-03-09, 16:12
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αιμοδοσία και κατάδυση

εντάξει, ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα μας, αλλά αφού επιμένετε, να επεκταθώ (αφού πρώτα τονίσω ότι θεωρώ την αιμοδοσία ιερό καθήκον και έχω προσφέρει πολλά κιλά αίμα έως τώρα σε γνωστούς και πολύ περισσότερα σε αγνώστους)

- Θεωρώντας απαράδεκτο ένας γιατρός να με αυθυποβάλλει με τέτοιο γελοίο τρόπο υπαινισσόμενος ότι υπάρχει ενδεχόμενο να είναι επικίνδυνο να βουτήξω για μία εβδομάδα μετά την αιμοδοσία,

- Εκτιμώντας ότι δεν προλαβαίνω να πάω να σπουδάσω ιατρική για να ανακαλύψω μόνη μου την αλήθεια (μην το κάνουμε και Lorenzo's oil τώρα )

- Κρίνοντας βάσει προσωπικών, επαγγελματικών, παρανοϊκών κλπ κριτηρίων και θεωρώντας ότι μία εβδομάδα είναι τεράστιος χρόνος (δεν μπορεις ποτέ να γνωρίζεις τι θα σου τύχει μέσα στην επόμενη βδομάδα της ζωής σου! τελείως αυθόρμητα μπροστά σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο τείνεις να μη θες να ακυρωθείς ως δύτης/δύτρια και να μην μπεις στη γελοία διαδικασία "Και αν μου τύχει κάτι και χρειαστεί να βουτήξω;")

- (+++ λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι δεν μου επιτρέπουν να μεταφέρω απόθεμα αίματος παρά μόνο σε συγγενείς πρώτου βαθμού)

έχω αποφασίσει να απέχω από τις διαδικασίες εθελοντικής αιμοδοσίας τα τελευταία 3-4 χρόνια.


Στα παραπάνω εννοείται ότι
- θα κάνω εύκολα και χωρίς κανέναν ενδοιασμό την εξαίρεση για οποιοδήποτε γνωστό μου πρόσωπο, ανά πάσα ώρα και στιγμή χρειαστεί
- όταν θα έχω κάποτε έγκυρη καταδυτικοϊατρική απάντηση σχετικά με το πριν και το μετά της αιμοδοσίας, ίσως ξαναρχίσω.


ΥΓ.
Ομάδα (Α-) για όποιον ενδιαφέρεται (φτου φτου κι αχρείαστο)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση