Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 17-01-08, 16:53
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Open Source Dive Computer

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο billy Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτέλους σχεδόν πλησιάζει το ιδανικό dive computer.....

Μου αρέσει γιατί είναι open, Δεν μου αρέσει γιατί δεν είναι 100 % Open

Και εξηγώ:
Το γεγονός ότι είναι open σημαίνει οτί μπορώ να κάνω ότι θέλω, να αλλάξω τις οθόνες που βγάζει, τον αλγόριθμο που έχει κλπ. πάντα όμως αφορά το software.

Με το hardware όμως τι γίνεται ?

Στην περίπτωση του συγκεκριμένου project ο τύπος έριξε λεφτά για να φτιάξει το case για να το βάλει μέσα.

Δεν έχει όμως (ή τουλάχιστον δεν το έχει κάνει ακόμα) όλο το κομμάτι του hardware, με τo PCB. (To schematic το δίνει) Γιατί ?

Κόστος:
CPU 10 Εuro
ΟLED 60 Euro
PCB 10 Euro
Pressure sensor 100 Euro
Ficher connector 60 Euro
Λοιπά 60 Euro

Άντε να το κάνουμε 300 Εuro σε parts.

677 Euro list price είναι πολλά, και μάλλον προσπαθεί να βγάλει τα λεφτά που έριξε για τα cases
Προφανώς ο τύπος ξεκίνησε το project ως open source αλλά κάποια στιγμή του πέρασε η ιδέα και να βγάλει κανένα φραγκάκι. Δεν είναι κακό αν σκεφτείς τη δουλειά που έχει ρίξει.

Απο τη άλλη σου δίνει και το schematic ... άμα έχεις όρεξη και γουστάρεις να το DIY κάτσε και βγάλε ενα PCB !!!!

Τέλος ένας PIC είναι ..... σιγά την κλειστή πλατφόρμα. Απλά θα μπορούσε να μας κάνει την ζωή πιο εύκολη και να δώσει και το bootloader.

Έχω όμως την εντύπωση (δεν είμαι σίγουρος) οτι ειναι θέμα της microchip που δεν δινει open τον bootloader. Θα μπορούσε βέβαια να χρησιμοποιήσει κάποιο άλλο "pic".

Επειδή το όλο project φαίνεται ξεκάθαρα οτι στηρίζεται πάνω σε Linux νομίζω οτι αν παίξεις λιγάκι μαζί θα τα βρείς όλα ... ακόμα και το bootloader.

Αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα .... στο Linux-aki μπορείς να γράψεις τον κώδικά σου σε C και να τον κάνεις κατευθείαν compile και load στον PIC .... οπότε κάνεις παπάδες.

Κάτι όμως πρέπει να κρατήσει ο τύπος για την πάρτη του ώστε να "δικαιολογήσει" το κόστος!!!!

Αυτά
Απάντηση με παράθεση