Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 18-01-08, 13:33
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Open Source Dive Computer

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο billy Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνό στο να βγάλει μέχρι ένα σημείο.


Το θέμα δεν είναι να βγάλω ένα ακόμα PCB.

Όταν έχεις mixed analog και digital design δεν το πετάς σε ένα autoroute και τέλος. Εκτός και εαν δεν σε νοιάζει το τι θα γίνει μετά.

Ο λόγος που ανέφερα το γεγονός ότι δεν δίνει PCB είναι οτι θα μας έκανε τι ζωή ποιο εύκολη, και θα μπορούσε κάποιος που έχει εμπειρία σε τέτοια σχέδια να το κοιτάξει.
Προφανώς και δεν το πετάς στο autoroute!!!! Αλλά οπως λές κάποιος με εμπειρία σε αυτά δεν θα δυσκολευτεί να βγάλει ένα δικό του pcb!!!! Όχι σε μια-δυο μέρες αλλά με λίγη δουλίτσα.

Ύστερα, άμα σου δώσει ΚΑΙ το pcb δεν του μένει τίποτα για να πουλήσει!!!!

Το βγάζει στο internet σαν homemade DC και όποιος θέλει ας το φτιάξει!!!

Όπως ο τύπος που είχε βγάλει το "υποκατάστατο" του memomouse της uwatec, αλλά αυτός δεν πήγαινε για να πουλήσει!!!


Παράθεση:
Που ακριβώς το στηρίζεις αυτό ?
άμα εξεραίσεις το bootloader μέχρι και ο driver για το interface περιλαμβάνετε στο kernel 2.4.9

Παράθεση:
Το ίδιο και σε windows. Αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς ακριβώς...
Ανέφερα το linux όχι συγκριτικά με τα windows απλά διότι δεν έχω εμπειρία σε τέτοιου είδους project όσον αφορά τι εργαλεία υπάρχουν για τα windows.

Αυτό που θέλω να πω εγώ είναι οτι ο τύπος σου δίνει ΌΛΑ τα απαραίτητα εργαλεία όχι μόνο για να φτιάξεις το software, αλλά άμα είσαι λίγο πιο "του επαγγέλματος" να φτιάξεις και το hardware κομμάτι του DC.

Τέλος ο τύπος δεν λέει πουθενά οτι ΌΛΟ το project είναι OPEN .... λέει οτι το software κομμάτι του project είναι OPEN και μπορείς να κάνεις ότι θές!!!!

Παράθεση:
The unit is what you have to pay for; the software and all updates are for free, just like the possibility to implement self-written programs and functions.
Απάντηση με παράθεση