Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 19-01-08, 18:52
billy billy is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Μηνύματα: 381
Απάντηση: Open Source Dive Computer

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς και δεν το πετάς στο autoroute!!!! Αλλά οπως λές κάποιος με εμπειρία σε αυτά δεν θα δυσκολευτεί να βγάλει ένα δικό του pcb!!!! Όχι σε μια-δυο μέρες αλλά με λίγη δουλίτσα.
Σωστά

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βγάζει στο internet σαν homemade DC και όποιος θέλει ας το φτιάξει!!!
Δεν είναι τόσο απλό. Δεν μετράς απλά πίεση και την βγάζεις στην οθόνη. Το θέμα με τους αλγόριθμους είναι πολύ περίπλοκο.
  • Έχεις δεί τον κώδικα του VPM ?
  • Έαν ναι έχεις προσπαθήσει να γράψεις το ίδιο σε C ? (Έαν ναι στείλτο ένα mail θα βοηθήσεις πολύ
  • Μπορείς να είσαι cross compatible με τα data που μαζεύεις για να τα κάνεις feed σε άλλο αλγόριθμο ?
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
άμα εξεραίσεις το bootloader μέχρι και ο driver για το interface περιλαμβάνετε στο kernel 2.4.9
Το ίδιο ισχύει για πολλά USB 2 Serial converters που υπάρχουν στο εμπόριο. Αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι. πχ εγώ χρησιμοποιώ prolific

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανέφερα το linux όχι συγκριτικά με τα windows απλά διότι δεν έχω εμπειρία σε τέτοιου είδους project όσον αφορά τι εργαλεία υπάρχουν για τα windows.
Το ίδιο πράγμα είναι σε γενικές γραμμές. Το development workstation σου μπορεί να είναι linux/windows/solaris ότιδήποτε σου αρέσει.

Τα εργαλεία υπάρχουν σε όλες σχεδόν τις πλατφόρμες. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που θέλω να πω εγώ είναι οτι ο τύπος σου δίνει ΌΛΑ τα απαραίτητα εργαλεία όχι μόνο για να φτιάξεις το software, αλλά άμα είσαι λίγο πιο "του επαγγέλματος" να φτιάξεις και το hardware κομμάτι του DC.
http://www.kamarinos.com/gallery/thu...s.php?album=14

To link αυτό το έχεις δεί ?

Το πρόβλημα δεν είναι το hardware και το software. Το σοβαρότερο πρόβλημα είναι το case, όπως και μερικά υλικά.

Βασικά το σοβαρότερο πρόβλημα είναι ο αισθητήρας πίεσης.

Τα υπόλοιπα θέλουν αρκετούς καφέδες και μερικά Σ/Κ δουλειά

Α και για να μην ξεχάσω... Θέλεις και κάποιον να σου σχεδιάσει το user interface.

Κανένας εθελοντής να μας φτιάξει σε ABS το housing ????
Απάντηση με παράθεση