Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 18-08-07, 09:37
Το avatar του χρήστη Outlaw
Outlaw Outlaw is offline
 
Εγγραφή: 13-08-2007
Περιοχή: Λευκωσία
Μηνύματα: 10
Απάντηση: Ψάρεμα με δυναμίτη

Αγαπητέ φίλε Χρήστο,

έχω διαβάσει το ποστ σου, και πραγματικά πιστεύω ότι όλοι όσοι ασχολούνται με τις καταδύσεις εδώ και κάποια χρόνια, θα πρέπει να έχουν ανάλογες εμπειρίες.

Δεν ξέρω πολλά για την Ελλάδα, αλλά πίστεψε με, συμβαίνει και στην Κύπρο.ειδικότερα πιό παλιά, οι ψαράδες ένιωθαν ότι η θάλασα ήταν μοιρασμένη σε οικόπεδα και το καθένα άνηκε στον ιδιοκτήτη του....!

προσωπικά μου έχει τύχει και εμένα, και μάλιστα είχα φίλο απο τον Λίβανο που ήταν με μαθητές και έπαθε εμβολή αφού λιποθύμησε και ανέβηκε στην επιφάνεια (δεν ξέρω πως, ίσως με την βοήθεια του Θεού) πέρασε 6 μήνες στον θάλαμο και να σκεφτείς ότι ήταν και επαγγελματίας. είχε έρθει στην κύπρο για να δουλέψει σε μια σχολή.

εμένα μου έχει τύχει να μου έχουν ρίξει και δίκτυα απο πάνω μου, δηλαδή βλέπεις την βάρκα να σου κάνει κύκλούς και ξαφνικά σου ρίχνουν τα δίκτυα. το θέμα είναι οτι αν είναι ανοικτό κύκλωμα, πρέπει να είναι κάποιος πολύ παλαβός για να μην καταλάβει ότι υπάρχει δύτης εκει κάτω. όμως, αν είσαι με κλειστό, πραγματικά είναι επικίνδυνο και με ανησυχεί ιδαίτερα αφού την τελευταία φορά, έβλεπα μια βάρκα απο πανω μου και με κυνηγούσε! ήμουν με το σκούτερ και πραγματικά τους έβλεπα να με ακολουθούν. δεν πιστεύω ότι αν είχατε σημαδούρα και ήταν αυτός στα 300 μέτρα, να άλλαζε την κατάσταση. πιστεύω ότι πάλι θα την έριχνε. επειδή δεν τους πολυενδιαφέρει. δεν έχουν καμιά διαφορά απο αυτούς που κτυπάνε ψάρι με μπουκάλα, ή βάζουν χλωρίνη στις ροφότρυπες.

πιστεύω ότι σαν οργανωμένοι θα πρέπει να το κυνηγησετε το θέμα μέσω της λιμενικής αστυνομίας και των μέσων μαζικής ενημέρωσης ούτως ώστε να ασκηθεί πίεση, αλλά πίστεψε με, ότι πολλές φορές, τουλάχιστον εδώ στην κύπρο, είναι και η λιμενική μέσα σε αυτούς που τα κάνουν αυτά. όλα στημένα δυστυχώς.

ελπίζω πραγματικά να αλλάξουν τα πράγματα, αλλά για το θέμα της σημαδούρας, ούτε κ εγώ βάζω, γιατί μετά έχω πρόβλημα με το σκούτερ κλπ.μόνο όταν θα ανέβω την χρησιμοποιώ.

φιλικά,

Σπύρος
Απάντηση με παράθεση