Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 29-06-07, 10:59
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

Έχω τελικά πρόβλημα με την τερμινολογία. Αφ΄ ενός δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να υιοθετήσουμε έναν όρο του οποίου η μετάφραση στην γλώσσα μας (lost in translation) δεν είναι λειτουργική, αφ΄ ετέρου το τερμινολογικό παράδειγμα άλλων γλωσσών δείχνει ότι υπάρχουν κι΄ άλλες δυνατότητες καθορισμού της ιδιότητας του recreational diver. Θεωρώ τον όρο τουλάχιστον απαρχαιωμένο και προσωπικά με ενοχλεί μια και ο ενθουσιασμός μου για την κατάδυση πηγάζει ακριβώς από το γεγονός ότι για μένα είναι αναψυχή, ότι είδους κατάδυση και να είναι αυτή. Στην ουσία, όπως το βλέπω εγώ, υπάρχουν δυο μεγάλες ενότητες και πάρα πολλές υποενότητες δυτών. Οι δυο μεγάλες ενότητες είναι οι ερασιτέχνες και οι επαγγελματίες. Εντάξει τα στεγανά ανάμεσα στις δυο αυτές κατηγορίες είναι μεταβλητά και για παράδειγμα αναφέρω τους ερασιτέχνες που ψαρεύουν παράνομα με ψαροντούφεκο και πουλούν τα ψάρια στις ταβέρνες, αλλά ας κρατήσω την μπάλα χαμηλά. Η διαφορά που χαρακτηρίζει τις δυο αυτές ενότητες είναι ότι οι μεν αμείβονται για τις βουτιές τους ενώ οι άλλοι το κάνουν μόνο για την ευχαρίστηση της κατάδυσης. Για να γίνεις και να χαρακτηριστείς επαγγελματίας δύτης υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις τις οποίες καθορίζει το Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας. Σαν παράδειγμα αναφέρω εδώ τις προϋποθέσεις και τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για την „άδεια δύτη άνευ εξετάσεων“:

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ
Η άδεια χορηγείται σε οποιοδήποτε φυσικό πρόσωπο (Έλληνες υπηκόους και λοιπών χωρών ΕΕ).
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ :
Αίτηση από τον ενδιαφερόμενο με περιεχόμενο : «Υποβάλλω τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και παρακαλώ να μου χορηγήσετε άδεια Δύτη».
Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄ (Αναζητείται Υπηρεσιακά).
Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 (αντί του Αντιγράφου Ποινικού Μητρώου γενικής χρήσης). Το περιεχόμενοo της υπεύθυνης δήλωσης έχει ως εξής: «…..ότι δεν έχω καταδικαστεί για καμία αξιόποινη πράξη ή για πράξη που έχει σχέση με την άσκηση της επαγγελματικής μου ιδιότητας» ή σε αντίθετη περίπτωση «….έχω καταδικαστεί για τις εξής αξιόποινες πράξεις………».
Πιστοποιητικό Εισαγγελίας Φυγόποινου Φυγόδικου.
Επικυρωμένο Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας (ηλικία από 21-55 ετών).
Δύο (02) πρόσφατες φωτογραφίες ταυτότητας.
Βεβαίωση υγείας από Υγειονομείο οικείας Νομαρχίας με την οποία βεβαιώνεται η υγεία και ικανότητα του για την άσκηση του συγκεκριμένου επαγγέλματος.
Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο πτυχίου Υποβρυχίων καταστροφών ΜΥΚ ή σχολής δυτών του ΠΝ ή βεβαίωση της ΜΥΑ/ΛΣ.
Τριπλότυπο τρία (03) EURO υπέρ ΜΤΝ (εκδίδεται από την Υπηρεσία).
Τριπλότυπο τρία (03) EURO υπέρ ΕΚΟΕΜΝ (εκδίδεται από την Υπηρεσία).
Τετραπλότυπο 2,93 EURO υπέρ ΛΑ (εκδίδεται από την Υπηρεσία)

Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή του αναγνώστη στο „Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο πτυχίου Υποβρυχίων καταστροφών ΜΥΚ ή σχολής δυτών του ΠΝ ή βεβαίωση της ΜΥΑ/ΛΣ.“. Δηλαδή αν έχεις περάσει από τα ΜΥΚ δεν χρειάζεσαι εξετάσεις για να γίνεις επαγγελματίας δύτης. Λες και για να καθαρίζεις στρυδώνα στα ύφαλα των πλοίων πρέπει να είσαι πιστοποιημένος υποβρύχιος καταστροφέας. Πολύ τεστοστερόνη μυρίζει η υπόθεση.
Για τον ερασιτέχνη δύτη που θα ήθελε να γίνει επαγγελματίας υπάρχει επίσης πρόβλεψη η οποία σύμφωνα με το ΥΕΝ του παρέχει την άδεια του „μαθητευόμενου δύτη“. Με το status αυτό μπορεί να δουλέψει δίπλα σε κάποιον επαγγελματία ή ο επαγγελματίας να είναι φίλος και να του χαρίσει την πιστοποίηση. Ίσως αυτός είναι και ο λόγος που γεμίσαμε με τόσους επαγγελματίες δύτες στα φόρουμ οι οποίοι βιοπορούν όχι από την κατάδυση αλλά από κάποιο άλλο επάγγελμα. Παραθέτω τις προϋποθέσεις και τα δικαιολογητικά για την „άδεια μαθητευόμενου δύτη“:

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ
Η άδεια χορηγείται σε οποιοδήποτε φυσικό πρόσωπο (Έλληνα υπήκοο ή υπήκοο κράτους μέλους ΕΕ).
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ :
Αίτηση από τον ενδιαφερόμενο με περιεχόμενο : «Υποβάλλω τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και παρακαλώ να μου χορηγήσετε άδεια μαθητευόμενου Δύτη».
Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄ (Αναζητείται Υπηρεσιακά).
Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 (αντί του Αντιγράφου Ποινικού Μητρώου γενικής χρήσης). Το περιεχόμενo της υπεύθυνης δήλωσης έχει ως εξής: «…..ότι δεν έχω καταδικαστεί για καμία αξιόποινη πράξη ή για πράξη που έχει σχέση με την άσκηση της επαγγελματικής μου ιδιότητας» ή σε αντίθετη περίπτωση «….έχω καταδικαστεί για τις εξής αξιόποινες πράξεις………».
Πιστοποιητικό Εισαγγελίας Φυγόποινου Φυγόδικου.
Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας (ηλικία από 18 έως 55 ετών).
Τρείς (03) πρόσφατες φωτογραφίες ταυτότητας.
Βεβαίωση υγείας από Υγειονομείο οικείας Νομαρχίας με την οποία βεβαιώνεται η υγεία και ικανότητα του για την άσκηση του συγκεκριμένου επαγγέλματος.
Επικυρωμένο Φωτοαντίγραφο πτυχίο αυτοδύτη ή δύτη που έχει εκδοθεί από ΓΓΑ, ΕΟΥΔΑΑΤΚ, σχολή δυτών Καλύμνου ή άλλους αναγνωρισμένους από το ΥΕΝ Ελληνικούς ή αλλοδαπούς φορείς και κέντρα εκμάθησης υποβρύχιας κολύμβησης.
Τριπλότυπο τρία (03) EURO υπέρ ΜΤΝ (εκδίδεται από την Υπηρεσία).
Τριπλότυπο τρία (03) EURO υπέρ ΕΚΟΕΜΝ (εκδίδεται από την Υπηρεσία).
Τετραπλότυπο Λιμενικής Αστυνομίας 2,93 EURO (εκδίδεται από την Υπηρεσία).

Προσέξτε αυτό „σχολή δυτών Καλύμνου“. Τι έγινε παιδιά; Υποβιβάστηκε η σχολή Καλύμνου στο ίδιο επίπεδο με την PADI;
Περισσότερες πληροφορίες για το τι κάνει έναν δύτη επαγγελματία θα βρείτε εδώ.

Αυτά ισχύουν για τους επαγγελματίες λοιπόν, με ένα παράθυρο ανοιχτό για τους ερασιτέχνες που θέλουν να γίνουν επαγγελματίες μέσω του ρόλου „μαθητευόμενος δύτης“, οι οποίοι χρειάζονται ένα „Επικυρωμένο Φωτοαντίγραφο πτυχίο αυτοδύτη ή δύτη που έχει εκδοθεί από ΓΓΑ, ΕΟΥΔΑΑΤΚ, σχολή δυτών Καλύμνου ή άλλους αναγνωρισμένους από το ΥΕΝ Ελληνικούς ή αλλοδαπούς φορείς και κέντρα εκμάθησης υποβρύχιας κολύμβησης.“ δηλ. ερασιτεχνικό πτυχίο αυτοδύτη. Οι ερασιτέχνες τώρα, που όπως λέει ο Γιάννης (grandbleau) είναι εραστές της τέχνης, πληρώνουν για να πιστοποιηθούν, πληρώνουν για την παραπέρα εκπαίδευση τους, πληρώνουν για 3.000.000 ειδικότητες photo diver, advanced diver, rescue diver, akumbakulatambaula diver και βρίσκονται συνεχώς στον ρόλο „με το χέρι στην τσέπη diver“. Οι ερασιτέχνες ή δύτες αναψυχής για να διακρίνονται από τους επαγγελματίες, χωρίζονται σύμφωνα με την κυριαρχούσα τερμινολογία στους δύτες αναψυχής και στους τεχνικούς. Ε λοιπόν αυτή την διαφορά δεν την δέχομαι. Είμαι δύτης αναψυχής με τεχνική εκπαίδευση. Πληρώνω για τις καταδύσεις μου, πληρώνω για τον εξοπλισμό μου, πληρώνω για την εκπαίδευση μου, πληρώνω γιατί αυτό ακριβώς που κάνω το κάνω για λόγους αναψυχής και για τίποτε άλλο. Είναι το πάθος μου, το κόλλημα μου, η λόξα μου. Όπως θέλετε πέστε το, πάντως το κάνω για αναψυχή και δεν θέλω να με μπερδεύουν με τον επαγγελματία ο οποίος αυτό που κάνει το κάνει για να ζήσει από την αμοιβή του. Δεν θέλω ρε παιδί μου να υπάρξει το ενδεχόμενο να με περάσουν για ΜΥΚ λόγω της παραπαίουσας ορολογίας για την τεχνική κατάδυση. Είμαι ένας δύτης που καταδύεται για ψυχαγωγία με ειδικές τεχνικές στα βαθιά. Όπως και να το κάνουμε αυτό που πράττω είναι ψυχαγωγική δραστηριότητα κι΄ ας καταδύομαι σε περιοχές και βάθη που οι ΜΥΚ ούτε στο όνειρο τους δεν έχουν δει. Για να τελειώσω προτείνω δίπλα στον ορισμό „Τεχνικός Δύτης“, ο οποίος μπορεί να παραμείνει ως έχει, μερικούς ακόμα ορισμούς που μπορούν ίσως να αντικαταστήσουν τον αδόκιμο όρο “Δύτης Αναψυχής“.

Δύτης περιορισμένης εμβέλειας
Μη τεχνικός δύτης
Δύτης απλών εφαρμογών κατάδυσης
Δύτης περιορισμένης κλίμακας
Δύτης περιορισμένων εφαρμογών κατάδυσης
Δύτης ώρας μηδέν και ανοιχτού περιβάλλοντος
Σπορ Δύτης (το οποίο θεωρώ και καλύτερο λόγω διεθνούς ορολογίας. Δηλαδή οι Γερμανοί είναι καλύτεροι που χρησιμοποιούν μόνο αυτόν τον όρο; )
.................................................. .........................

Αν θέλετε συνεχίστε την λίστα εσείς, εγώ πάντως είμαι δύτης αναψυχής και „θέλω να το ακούω“ !!! Αυτά. Συζήτηση να γίνεται δηλαδή.......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 29-06-07 στις 14:25.
Απάντηση με παράθεση