Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 18-06-13, 10:49
dknikos dknikos is offline
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Απάντηση: How Deep is Too Deep? αρθρο

Ωραίο άρθρο πράγματι.

Τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό απο τη ζωή μας και δεν είναι μαγκιά ή διαφορετικότητα να βουτάμε με αέρα στα 50 και 60 μέτρα.

Σίγουρα όλοι καθώς προχωράμε και κινούμαστε πιο άνετα σταδιακά από τα 20 στα 30 και στα 40 μέτρα μας περνάει απο το μυαλό να συνεχίσουμε και στα 50-60 αλλά θεωρώ ότι κανείς δεν πρέπει να το κάνει. Ακόμα και αν νιώθει καλά την μια μέρα στα 50 μέτρα μπορεί την αμέσως επόμενη φορά επειδή είναι κουρασμένος ή επειδή είναι στην αρχή μιας ιωσης που δεν έχει εκδηλωθεί ακόμα να χάσει "τα αυγά και τα πασχάλια" . Και όταν συμβεί αυτό υπάρχει πάντα η περίπτωση να μην καταλήξει καλά το θέμα.

Σωστό για μένα είναι να μπορούμε με την κατάλληλη εκπαίδευση να βουτάμε με ασφάλεια (η πιο σωστά με μεγαλύτερη ασφάλεια) στα 60 μέτρα, με τα σωστά μίγματα (trimix) και την κατάλληλη τεχνική εκπαίδευση για αυτά τα μέτρα και για σωστές αποσυμπιέσεις επίσης με τα κατάλληλα μίγματα.

Εγώ δεν έχω ακόμα την κατάλληλη εκπαιδευσή γι'αυτό και έτσι έχω βαλει όριο στον εαυτό μου τα 40 μέτρα (το οποίο γίνεται 30-35 το χειμώνα), και 45 μόνο αν υπάρχει κάτι πολύ πολύ εξαιρετικό να δώ.
Απάντηση με παράθεση