Θέμα: Beware SUUNTO
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 18-07-17, 16:57
Το avatar του χρήστη panos7424
panos7424 panos7424 is offline
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 52
Απάντηση: Beware SUUNTO

Να μοιραστώ και γω την ιστορία μου που θυμίζει σε κάποια σημεία τη δική σου!

Τον Μάρτιο του 2011 αγόρασα σε προσφορά από το καταδυτικό κέντρο της περιοχής μου καινούριο ένα Suunto Vyper 2. H κανονική τιμή του ήταν 500+ και εμένα μου στοίχισε 385 ευρώ μετρητοίς. Ο τότε αντιπρόσωπος ήταν ο Αποσπόρης...

Πριν από 2 εβδομάδας περίπου το ρολόι τρελάθηκε και κατά τη διάρκεια της βουτιάς μηδένισε το βάθος, μετά έγραφε 181m, 80m, Εrr και διάφορα άλλα κωμικοτραγικά που δεν είχαν ουδεμία σχέση με το προφίλ της βουτιάς... Στάλθηκε στην Αθήνα (Chronotechnica, Σύνταγμα) από όπου πληροφορήθηκα ότι χάλασε ο αισθητήρας βάθους για τον οποίο δεν υπάρχει το ίδιο ανταλλακτικό και αλλάζεται με τον αντίστοιχο από Hel02 με κόστος "μόνο" 310 ευρώ. Φυσικά δεν το δέχτηκα και ζήτησα να μου επιστραφεί ως έχει. Μάλιστα μου είπαν ότι πρόκειται για ¨φυσιολογική φθορά¨ενώ το ρολόι έχει λιγότερες από 50 βουτιές και το πρόσεχα σαν τα μάτια μου. Αναρωτιέμαι λοιπόν πώς ένα προϊόν με τέτοιο κόστος αστοχεί σε τέτοιο βαθμό τη στιγμή που ρολόγια άλλων εταιρειών με το μισό κόστος λειτουργούν ακόμα μετά από 10+ χρόνια με μόνο αλλαγή μπαταρίας, o-ring, γράσο σιλικόνης!

Έστειλα email στην Suunto και περιμένω από περιέργεια τι θα μου γράψουν στην απάντησή τους...

Καλό καλοκαίρι σε όλους & ασφαλείς βουτιές!
Απάντηση με παράθεση