Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-11-09, 14:11
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Εστιακή απόσταση ενός φακού υποβρυχίως

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση προς τα παιδιά που ασχολούνται με την υποβρύχια φωτογραφία έτσι ώστε να μπορέσω να καταλάβω λίγα πράγματα σχετικά με το πώς υπολογίζεται η εστιακή απόσταση ενός φακού υποβρυχίως και εάν προκύπτει η ανάγκη ενός τέτοιου υπολογισμού

Εάν λοιπόν έχω καταλάβει σωστά ως μαθητευόμενος η εστιακή απόσταση ενός φακού η οποία δηλώνεται από την εταιρία ουσιαστικά δεν είναι η πραγματική.

Και τι εννοώ με αυτό…

Ενας φακός zoom ας πούμε 17mm– 55 mm έχει πραγματική εστιακή απόσταση η οποία υπολογίζεται με βάση και έναν συντελεστή που έχει να κάνει με την μάρκα (και μερικές φορές και το μοντέλο της μηχανής) εκτός των περιπτώσεων Full Frame μηχανών οι οποίες δεν εξετάζονται αυτή τη στιγμή

Στη δικιά μου για παράδειγμα (Canon EOS 1000D) για να βγάλω την πραγματική εστιακή απόσταση θα πρέπει να πολλαπλασιάσω την εστιακή απόσταση του standard φακού με έναν συντελεστή 1,6 για να βγάλω την πραγματική

Επομένως η πραγματική εστιακή απόσταση του 17-55 είναι 27 mm– 88 mm

Εάν έχω βέβαια καταλάβει σωστά (μη βαράτε μαθητευόμενος είμαι και έχω ψωμιά μπροστά μου)

Στην περιπτωση λοιπόν που ισχύει αυτό τότε τα νούμερα που έδωσα είναι για την επιφάνεια.

Εάν όμως θέλω να βρω την εστιακή απόσταση υποβρυχίως υπάρχει κάποια φόρμουλα με βάση την οποία μπορώ να την υπολογίσω

Ευχαριστώ

Υ.Γ όπως είπα είμαι μαθητευόμενος οπότε εάν έχω καταλάβει κάτι λαθος παρακαλώ διορθώστε με.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RNA : 24-11-09 στις 15:57.
Απάντηση με παράθεση