Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 12-12-11, 17:16
GERMANOS GERMANOS is offline
 
Εγγραφή: 05-01-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 27
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Δεν ειμαι ακριβως μεσα στο θεμα της συζητησης σας αλλα ο τιτλος με εκανε να σας δειξω τι εχω κατασκευασει εγω...

Στο ιντερνετ υπαρχουν πολλες ιδεες και πολλες κατασκευες για καταδυτικο φακο με κανιστρο.Η πιο προσιτη οικονομικα και τεχνικα λυση ηταν η τροποποιηση ενος φακου maglite για να χρησιμοποιηθει για κεφαλη και η κατασκευη κανιστρου σε τορναδορο.
Ετσι λοιπον παρηγγειλα απο το ebay εναν μεταχειρισμενο φακο maglite και ξεκινησα την μεταμορφωση του.
Ξεκινησα με το κοντεμα του σωματος του για να φυγει η τρυπα του διακοπτη και κολληθηκε με κολλα δυο συστατικων στην κεφαλη του. Φυσικα σε καμια περιπτωση το λαμπακι του κανονικου maglite δεν μπορει να δωσει μια καλη αποδοση ετσι χρησιμοποιηθηκαν 5 λαμπακιa led 1250 lumen.
Στο σωμα του φακου αλλαχτηκαν επισης ολα o-ring με πιο φαρδια και το πλαστικο τσαμακι 1,5 χιλιοστου στον κανονικο με 4mm γυαλινο.
Το κανιστρο ειναι φτιαγμενο απο τεφλον 1cm παχος και τα καπακια απο πλαστικο. Εδω φοβερη δουλεια εκανε ο τορναδορος που απο την αρχη και με ενα απλο σχεδιο που τον εκανα εφτιαξε ενα καταπληκτικο κανιστρο με δυο o-ring και απολυτη εφαρμογη.
Διακοπτες και στυπιοθληπτες ειναι της dive rite,για μπαταρια εχω χρησιμοποιησει τεσσερις επαναφορτιζομενες λιθιου 18650 που μου δεινει 4-5 ωρες αυτονομια.
Εχει δοκιμαστει μεχρι τα 40 περιπου μετρα με μεγαλη επιτυχια...


Αυτο ειναι το δικο μου αποτελεσμα...


Περισσοτερες φωτογραφιες απο τις πρωτες δοκιμες και το τελικο αποτελεσμα εδω
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GERMANOS : 12-12-11 στις 17:22.
Απάντηση με παράθεση