Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 15-12-11, 05:36
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
Για καλο και για κακο εφτιαξα μια ηλεκτροποντα απο μετασχηματιστη φουρνου μικροκυματων ετσι για να υπαρχει (Ναι ειμαι τρελος το παραδεχομαι)
Είσαι τρελλός και μ' αρέσεις
Εκεί κάπου στην ηλεκτροποντα έπεσα ξερός

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελος επειδη βαριεμαι καθε φορα να πηγαινω στην θαλασσα για ελεγχο στεγανοτητας διαφορων συσκευων (φακοι, φλας, φωτογραφικες, καμερες....) φτιαχνω και ενα pressure chamber απο παλια φιαλη αλουμινιου να κανω την δουλεια μου
Ίσως πρέπει να ανοίξουμε διαφορετικό θέμα, αλλά μια και το σκεφτόμουν κι εγώ για pressure chamber, να ρίξω και μια άλλη ιδέα στο τραπέζι.
Πριν από καιρό είχε πλημυρίσει το εξοχικό μου από ένα θερμοσίφωνα.
Όταν πήγα να δω τι είχε γίνει, διαπίστωσα ότι η τοπική εταιρεία διαχείρισης ύδρευσης αυτο..σχεδίαζε (για να το πω με ευγενικές λέξεις) και η πίεση είχε φτάσει 10+ ατμόσφαιρες, με αποτέλεσμα να ανοίξει η πρώτη βαλβίδα ασφαλείας του θερμοσίφωνα
Για να διορθωθεί, αναγκάστικα να βάλω στην είσοδο παροχής του σπιτιού, ένα μειωτή πίεσης.

Θα μου πείτε, τι μας τα τσαμπουνάς όλα αυτά?
Με όλη αυτή την ιστορία, διαπίστωσα ότι η normal πίεση του δικτύου ύδρευσης είναι γύρω στις 3-4 ατμόσφαιρες (ίσως και 6 σε μερικές περιοχές).
Αν λοιπόν φτιάξουμε ένα κλειστό κουτί π.χ. από χοντρό πλεχιγκλάς, το γεμίσουμε με νερό και το συνδέσουμε απλά στην παροχή της ...βρύσης μας, έχουμε ένα πολύ απλό και φτηνό pressure chamber με δυνατότητα ελέγχου στεγανότητας για -20μ εως -30μ (3 - 4 ατμ.)

Επίσης αν φροντίσουμε το κύκλώμα παροχής του νερού να είναι τέτοιο ώστε να μη μένει καθόλου αέρας μέσα (π.χ. με μια βρύση εξόδου/υπερχείλισης τοποθετημένη στο πάνω μέρος) αυτός ο θάλαμος πίεσης είναι και απολύτως ασφαλής, αφού το νερό είναι ασυμπίεστο και δεν εμπλέκονται καθόλου αέρια σε ψηλή πίεση που θα μπορούσαν να προκαλέσουν εκτόξευση θραυσμάτων σε περίπτωση αστοχίας.
Το πολύ-πολύ δηλ. αν κάτι δεν πάει καλά, να χρειαστούμε μια σφουγγαρίστρα.

Ρϊχνω την ιδέα γιατί εγώ δεν βρήκα το χρόνο να την υλοποιήσω -ντροπή μου- οπότε ίσως το φτιάξει κανένας άλλος.

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση