Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-06-07, 09:36
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Βαθιές καταδύσεις με αέρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων

<kyrigma mode on>
Τώρα, για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους πριν δοκιμάσει να κατεβεί κανένας εκεί κάτω με αέρα. Τα βάθη αυτά είναι ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ των καταδύσεων με αέρα.

Ορισμένοι μπορεί να επιχειρούν καταδύσεις με αέρα στην ζώνη 60-75m αλλά εκτίθενται σε πολύ μεγάλο κίνδυνο. Πριν 10 χρόνια έκανα εκεί συχνά «σκαστές» μέχρι τα 80m. Το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο και οι αντιδράσεις αργές και περιορισμένες, ότι και να ισχυρίζεται κανείς. Σε κάποια κατάδυση μάλιστα είχα και απώλεια μνήμης – απουσίαζαν περίπου 3 λεπτά από το βαθύτερο μέρος της κατάδυσης. Προφανώς αν μου είχε συμβεί κάτι εκείνη την ώρα δε θα μπορούσα να το χειριστώ και απλά, δεν θα ήμουν σήμερα εδώ.

Ξανασκεφτείτε λίγο το θέμα και αν μπορείτε, παρακαλώ βγάλτε από μέσα σας ιδέες περί deep air. Ο κάθε ένας αναλαμβάνει την ευθύνη των πράξεων του.
</kyrigma mode off>

/GKAM
Με αφορμή τα παραπάνω σχόλια του GKAM και το σχετικό θέμα που άνοιξε ο Γιώργο Δελβερούδης εδώ θα ήθελα να συζητήσουμε ένα θέμα "taboo"...

Εάν κάνετε βαθιές καταδύσεις με αέρα, ποιες είναι οι εμπειρίες σας; Εάν είχατε την δυνατότητα και πρόσβαση σε Ήλιο, θα κάνατε τις ίδιες βουτιές με Τrimix; Τελικά στην περιοχή των 60 μέτρων, τι είναι αυτό που "φοβάστε" περισσότερο, την νάρκωση ή την τοξικότητα;

Προσωπικά μιλώντας, έχω κάνει αρκετές βουτιές στα 50μ (+/-5μ) με αέρα γιατί δεν είχα πτυχίο Normoxic/Trimix, αλλά λίγες στα 60 ώστε να μπορώ να εκφέρω άποψη για αυτά τα μέτρα.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση