Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 04-09-10, 18:06
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: 20.9.2010-26.9.2010 Σ.Ε.Α. "Τηθύς": Καταδυτική εκδρομή στα νησιά Μέδες

Μου δίνεται η ευκαιρία να σας ταξιδέψω λίγο πίσω στο χρόνο,
Απρίλιος 1977, βρεθήκαμε με μερικούς φίλους στην L’ ESTARTIT. Σε απόσταση περίπου 1,5 ΝΜ από το λιμάνι βρίσκονται οι βραχονησήδες Islas Medas (Medes). Τα καταδυτικά κέντρα εκείνη την εποχή ήταν λιγοστά και η επιλογές καταδυτικών προορισμών ελάχιστες.

Στην ευρήτερη περιοχή υπήρχε ένα μόνο καταδυτικό κέντρο “Uni Sub” του Άγγλου Tony Murray, από τα πρώτα καταδυτικά που ιδρύθηκαν στη Μεσσογείο (1965). Το όνειρο του Tony ήταν να γίνουν τα Islas Medas (Medes) προστατευόμενη περιοχή, καθόλου εύκολο εγχείρημα για εκείνη την εποχή. Το 1983 δικαιώθηκε τα νησάκια Islas Medas (Medes) Χαρακτηρίστηκαν ως θαλάσσια προστατευόμενη περιοχή.

Στην μνήμη μου υπάρχει ακόμα έντονα ένας πολύ όμορφο βυθός με πάρα πολλές προσβάσιμες σπηλιές καθώς και μια αποικία αστακών στα -35m. Επίσης δεν θα ξεχάσω ποτέ τα υπέροχα λιβάδια γεμάτα με γοργόνιες όλων των αποχρώσεων τις οποίες είδα εκεί για πρώτη φορά.

Δυστυχώς δεν έχω υποβρύχιες φωτογραφίες , αλλά δείτε αυτές που διαθέτω, η ποιότητα δεν είναι και τόσο καλή διότι τις έχω φωτογραφήσει από Slides τα οποία έχουν υποστεί κι’ αυτά την φθορά του χρόνου.


Σημειώσεις από το Log Book


Η μεταφορά του εξοπλισμού και η ποετοιμασία για την βουτιά.





Τα νησάκια Islas Medas (Medes)



Μερικές φορές ο καιρός δεν μας έκανε τη χάρη. Ισχηροί ΒΑ άνεμοι μας στέρισαν κάποιες βουτιές.



Χωρίς να χάσουμε το χαμόγελο και την υπομονή μας, περιμέναμε να κοπάσει ο άνεμος να βγούμε για την επόμενη βουτιά.





Άντε 16 + σήμερα, ανυπομωνώ να δω τις αλλαγές "πάνω και κάτω από το νερό"!
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρηστος Ευθυμιου : 18-06-17 στις 11:48. Αιτία: Επαναδημοσίευση φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση