Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 20-07-07, 12:16
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"

Κάτι μου λέει ότι η επιστολή μας δε θα δημοσιευτεί....
Επίσης κάτι μου λέει ότι ο κος. Μπογιόπουλος νιώθει προσωπικά θιγμένος.

Γεγονός που μου ανακινεί το αρχικό ερώτημα ως προς το πώς τελικά πρέπει να διεκδικείς το "δίκιο" σου σε παρόμοιες περιπτώσεις....

Από τη στιγμή που διάβασα την απάντησή του, δεν μπορώ να συγκρατήσω (I cant help ελληνιστί) έναν αστείο σχετικά παραλληλισμό:
Βάζω στη θέση του κου. Μπογιόπουλου τον Λαγοκέφαλο και τον φαντάζομαι να στέλνει μια παρόμοια επιστολή στον αρθρογράφο, με το ίδιο θιγμένο και αδικημένο ύφος..... Θα μπορούσα και να γράψω την επιστολή μας ξανά, αυτή τη φορά υπογράφοντας ως Λαγοκέφαλος, Φεγγαρόψαρο, Caulerpa racemosa. Κρίμα που δεν το κάναμε εξαρχής έτσι.....

Αλλά τέσπα. Ας μείνει ανέκδοτο εσωτερικής κατανάλωσης....

Αυτό που τελικά αντιλαμβάνομαι από την όλη ιστορία:

Παράθεση:
Το ρεπορτάζ ήθελε να τονίσει ακριβώς ότι λόγω των κλιματολογικών αλλαγών (εξαιτίας δηλαδή της ανθρώπινης παρέμβασης) υπάρχουν περιβαλλοντικοί πρόσφυγες, που στο μέλλον θα γίνουν περισσότεροι.
Αυτό που "ήθελε να τονίσει" το ρεπορτάζ, έμεινε (κατά τη δική μου προσωπική γνώμη) για πάντα σε μια αδημοσίευτη παρένθεση.

Νομίζω πάντως ότι ο κος. Μπογιόπουλος κατάλαβε εξαιρετικά καλά αυτό που προσπαθήσαμε να του πούμε.....


ΥΓ. Το άρθρο του κου. Μπογιόπουλου βρίσκεται ολόκληρο σε attachment μηνυμάτων στη δεύτερη σελίδα αυτού του θρεντ. Εξαρχής παρακάλεσα τον κόσμο να το διαβάσει και ΜΕΤΑ να μας πει τη γνώμη του. Για όσους δεν το έχουν δει, ακόμα μάς ενδιαφέρει η άποψή σας....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση