Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 13-10-07, 10:12
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Η αλήθεια για τα pet-shops και τα puppy mills

Yanni, κάνεις πολύ καλά που ανακινείς αυτό το θέμα.
Συμφωνώ με όλα αυτά που αναφέρεις και είμαι κι εγώ κάθετα ενάντια στην εμπορευματοποίηση των ζώων. Αναγνωρίζω όλες τις καλές προθέσεις των αγοραστών αλλά εξακολουθώ να μην αναγνωρίζω καμιά καλή πρόθεση στην πλευρά των εμπόρων. Πρέπει να σταματήσουμε να συντηρούμε αυτή την κατάσταση.

Εγώ υπήρξα τυχερή. Μεγάλωσα με διάφορα ζωάκια κατά καιρούς αλλά ποτέ αγοραστά, οι δικοί μου δέχονταν να πάρουμε ένα σκυλάκι ή ένα γατάκι σπίτι μόνο σε περιπτώσεις που το βρίσκαμε αδέσποτο, αβοήθητο ή προς άμεση αναζήτηση στέγης από φίλους των οποίων τα κατοικίδια είχαν γεννήσει.
Το μόνο πετ σοπ που έχω γνωρίσει στη ζωή μου είναι αυτό που διατηρούσε παλιά η κολλητή μου στη Ριζούπολη το "Ιντεφίξ". Εκ πεποιθήσεως μόνο αξεσουάρ και ελεγμένες τροφές για κατοικίδια, ποτέ και σε καμία περίπτωση ζωντανά σε κλουβιά... το τιμούσαν όμως όλα τα αδεσποτα της γειτονιάς και περιχώρων αφού είχαν βρει εκεί μόνιμο στέκι με ζεστές αγκαλιές και το καθημερινό τους γεύμα.
Τελικά το μαγαζί φαλήρισε κι η Σάντρα έφυγε και έγινε νέα αγρότισσα στο Πήλιο, όπου ταίζει τα αδέσποτα της νέας γειτονιάς και τη βρίζει όλος ο κόσμος που τους τα μαζεύει εκεί γύρω και τους "μαγαρίζουν". Μαζί της είναι ακόμα η Λάρα, μια πρώην αδέσποτη κουτσή σκυλίτσα, απίστευτου ήθους και χαρακτήρα, που πρωτογνώρισε στο πετ σοπ.

Είναι δύσκολο να είσαι άνθρωπος με συνείδηση τη σήμερον ημέρα παιδιά... πολύ δύσκολο.
Καλό κουράγιο.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση