Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 24-10-07, 09:04
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: NOAA Diving Program: VR3 & HS Explorer testing

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ σε θέλω μάγκα μου . Γιατί το λες αυτό; Πού το στηρίζεις και με τι ρύθμιση συντηρητισμού θα το βουτούσες αν στο δίνανε;

/GKAM
Μεταξύ των δύο DC μόνο το VR3 δίνεται με VPM, τον οποίο χρησιμοποιώ και στον προγραμματισμό των καταδύσεων μέσω V-Planner. Όσο για τον βαθμό συντηρητισμού που θα επέλεγα, θα το σύγκρινα με το profile που δινει ο VPM +2 του V Planner. Κάτι σε 30% σε setting στο VR3 μου κάνει απο την πρώτη πρόχειρη ματιά. Εάν είχα μονο Buhlmann θα επέλεγα τέτοιο setting ώστε να μου έδινε Buhlmann 30/85.

Χωρίς να διαβάσω το manual του HSE, δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να "συνδυάσει" δύο διαφορετικής φύσης αλγόριθμους - Buhlmann και RGBM... εννοώ με ποια μαθηματική σχέση.. Δεν θα διάλεγα Buhlmann μόνο, μιας και έχω δει στο Alladin μου ότι οι χρόνοι που δίνει σε βαθιές (>50μ) είναι πολύ aggressive. Οπότε κάτι σε CF7 με CF8 θα διάλεγα. . Βέβαια το άρθρο που παράθεσες σε αυτό το θέμα προτείνει CF9, οπότε

Θυμάμαι ότι έχεις ένα HSE. Σε τι setting το έχεις;; Το αλλάζεις σε σχέση με το είδος της βουτιάς που κάνεις;;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanos : 24-10-07 στις 09:12.
Απάντηση με παράθεση