Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 04-06-07, 12:07
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καταδυτικός Μαραθώνιος

Φοίβε μιλάμε για μια ιδιωτική επιχείρηση η οποία κόβει "εισιτήρια" της τάξης των 15 ευρουδακίων τις καθημερινές και 18 τα ΣΚ, για να σου επιτρέψει την πρόσβαση στη θάλασσα που ούτως ή άλλως σου ανήκει. Και πρόσεξε, δεν πληρώνεις μόνο αν κάνεις χρήση των παροχών (π.χ σεζ λονγκ, τουαλέτες, αποδυτήρια κλπ) αλλά με το καλημέρα σας.
Όλες οι πλαζ αυτές είναι καγκελόφραχτες ακόμα και για μερικά μέτρα εντός θαλάσσης. Αν σε δει κάποιος να μπαίνεις backdoor έχει το "δικαίωμα" να σε πετάξει έξω!

Δεν έχω ακριβώς εμπειρία από τον Αστέρα αλλά ελπίζω να σας πει ο grandbleu για αντίστοιχη περίπτωση στο Λαγονησι Resort. Συνοδευόμενος από συμφοιτητή του και γεωλόγο-ερευνητή Α του ΕΛΚΕΘΕ έφαγαν ΠΟΡΤΑ από τον γοριλάνθρωπο που τους ζητούσε να πληρώσουν είσοδο για να κάνουν αποτύπωση ακτής στην "ιδιωτική" τους παραλία. Ο -ομολογουμένως- ανήσυχος ερευνητής τούς απείλησε ότι θα έρθει από τη θάλασσα να κάνει τη δουλειά του, στο οποίο βέβαια τού απάντησαν ότι θα φωνάξουν το λιμενικό.

Το "καθεστώς" όπως σωστά το ονομάζει ο Νίκος, ισχύει για όλες τις "ιδιωτικές" πλαζ της Αττικής. Δε βρίσκω κανένα λόγο να το αποδέχεται κανείς. Το μόνο μέσο αντιδρασης προς το παρόν είναι το να μην πηγαίνουμε ποτέ εκεί για μπάνιο (πράγμα που έτσι κι αλλιώς δε θέλουμε να κάνουμε). Γνωρίζω την ύπαρξη κάποιων ακτιβιστικών ομάδων που κατα καιρούς οργανώνουν "εφόδους" αλλά δε νομίζω ότι κάτι τέτοιο ταιριάζει στις αρμοδιότητες ενός συλλόγου (αν και ευχαρίστως θα συμμετείχα μεμονωμένα).

Ξαναλέω, δε θέλω να επισκιάσω τα θετικά του Μαραθωνίου. Ας πούμε ότι θέτω με την ευκαιρία του ένα νέο θέμα που θεωρώ ότι θα ήταν καλό να απασχολήσει το Σύλλογο.....
Δε θα ήταν άσχημο να έχουμε κι εμείς μια θέση όπως και να΄χει....
Εδώ ολόκληρος Δήμαρχος Ελληνικού κάνει απεργία πείνας.... εμείς;;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση