Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 07-11-08, 16:22
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Ανέλκυση αεροσκάφους του Β' Παγκ. Πολέμου στην Κρήτη

http://www.rafmuseum.org.uk/

Πρίν αρκετά χρόνια, βρέθηκα εκεί.
Πρόκειται για ένα τεραστίων διαστάσεων - πρώην - στρατιωτικό αεροδρόμιο, που στεγάζει 3 μουσεία αφιερωμένα στην αεροπορία :
RAF Museum / Battle of Britain Museum / Bombers Museum.
Παρατηρήσεις :
1. Το μουσείο δεν βρισκόταν σε κάποια απομακρυσμένη επαρχιακή πόλη, αλλά στα περίχωρα του Λονδίνου. Επισκεψιμότητα γαρ.
2. ΄Ηταν συγκεντρωμένα και τα τρία θέματα. Συγκέντρωση και οικονομία κλίμακας, γαρ.
3. ΄Ενα τετρακινητήριο βομβαρδιστικό, είχε ανελκυστεί απο λίμνη της Σουηδίας, είχε μεταφερθεί σε έναν χώρο διαστάσεων κινηματογράφου,
ΔΕΝ είχε αναπαλαιωθεί (είχε συντηρηθεί, όμως) και είχαν αναπαραστήσει .. και .τον βυθό !
΄Ετσι, ο επισκέπτης έμοιαζε να έχει καταδυθεί και να παρακολουθεί το τεραστίων διαστάσεων "ναυάγιο"... περπατώντας.

Η μουσειολογία, είναι επιστήμη. Απόψεις που στέκουν, έχουν οι ειδικοί, λοιπόν.
Δεν είμαι μουσιολόγος, όπως κανένας άλλος απο εμάς. Φαντάζομαι...

Παρατηρώ, όμως, οτι ελάχιστα είναι τα παραδείγματα μουσείων μικρής κλίμακας στην περιφέρεια. (Αντίθετα, οι επισκέψιμες ιδιωτικές συλλογές, είναι πάμπολλες).
Αντίθετα, τα θεματικά μουσεία, βρίσκονται σε μεγάλες πόλεις,
είναι σεβαστών διαστάσεων και έχουν πολυδιάστατες υπηρεσίες.
΄Εχω την άποψη οτι "αυτοί που ξέρουν", φροντίζουν να δημιουργούν ένταση στο θέαμα και την παράθεση, απο το να κατακερματίζουν τα εκθέματα, προβάλλοντάς τα σε μικρή κλίμακα, σε διάφορους χώρους, και εύκολα να προσεγγίζουν την μιζέρια ή την αδιαφορία.

Τα μάρμαρα του Παρθενώνα, έχουν συγκεκριμένη θέση, ως αναφορά στην χώρα που τα δημιούργησε.. ΄Οχι στο μέρος της χώρας.
΄Ενα αεροσκάφος, μαζί με 3 βλήματα, ένα κράνος και 7 φωτογραφίες, δεν ονομάζεται μουσείο. Ανάλογη, νομίζω είναι και η αποδοχή του απο τον κόσμο, και η λειτουργία του ως ιστορικό αντικείμενο.
Ούτε αξιόλογες θέσεις εργασίας δημιουργεί, ούτε τον τουρισμό ενισχύει.
Απάντηση με παράθεση