Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 24-12-13, 22:10
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Πνευμοθώρακας

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Να δοκιμάσω μια διαφορετική διατύπωση, ελπίζοντας αυτή την φορά να γίνω πιο κατανοητός.

1ο. Υπάρχουν στατιστικά χειρουργικής, αντιμετώπισης των διαφόρων ειδών πνευμοθώρακα; Αν ναι, και τα έχεις υπ’ όψιν θα μπορούσες να εντοπίσεις ποια είδη πνευμοθώρακα αντιμετωπίστηκαν ευκολότερα (χρόνος, μέσα, κλπ.) και με μεγαλύτερη επιτυχία (αποκατάσταση, ή κατάληξη) και να μας ενημερώσεις;

2o. Υποθετικά, ας πούμε ότι οι δυο μας είμαστε αδελφικοί φίλοι από τα γεννοφάσκια μας και δύτες.
Εσύ Γιάννη με την ιδιότητα που έχεις ως ιατρός κι εγώ άνεργος.
Πήραμε τη βάρκα λοιπόν μια μέρα που είχες ελεύθερος, και πάμε για κατάδυση από τη Νάξο στους Μελάντιους (βραχονησίδα ~10νμ ΒΒΑ της νήσου Δονούσας). Στη βάρκα έχουμε πλήρες φαρμακείο που εκτός από όλα τα φαρμακευτικά, περιλαμβάνει νυστέρια και μια δυο σύριγγες καθώς και 1 φιάλη 7 λίτρων καθαρό Ιατρικό οξυγόνο με μάσκες παροχής κατ’ απαίτηση αλλά και ελεύθερης ροής.
Εγώ για Χ λόγους αναγκάστηκα σε απότομη ανάδυση. Στην επιφάνεια όταν αναδύθηκες κι εσύ, είχες βάσιμες ενδείξεις ότι έχω πνευμοθώρακα. Με ανέβασες στη βάρκα, αλλά καθώς έβγαζες το κινητό από τη στεγανή του θήκη να καλέσεις σε βοήθεια σου γλίστρησε από το χέρι έκανε γκελ στο μπαλόνι της βάρκας έπεσε στα νερά και πάει. Κάνεις να βάλεις μπροστά τον κινητήρα αλλά του κάκου έβγαλε ζημιά στα ξαφνικά. Έριξες το καπνογόνο και υπολόγισες να ρίξεις και τα βεγγαλικά κατά το σούρουπο που πλησίαζε. Πως θα χειριζόσουν το περιστατικό ως Ιατρός πλέον, με τα μέσα που προανέφερα και έχοντας χάσει κάθε πιθανότητα για γρήγορη διακομιδή μου σε θάλαμο επανασυμπίεσης, νοσοκομείο, κλπ., έπειτα από την εξάντληση του αποθέματος Ιατρικού Οξυγόνου που υπήρχε;

Συγνώμη που σε θέτω σε ένα τέτοιο ρόλο στο υποθετικό μου σενάριο, αλλά προσωπικά θα με ενδιέφερε εξαιρετικά η απάντησή σου. Αυτό βέβαια δεν σε υποχρεώνει και στην υποθετική ανάληψη του.

Καλές γιορτές
__________________

Απάντηση με παράθεση