Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 09-04-10, 19:03
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Ναυαγιο στην Πολυαιγο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομένως μπορώ να πω πως έχω αρκετά σημάδια σχετικά με το μέρος. Το θέμα είναι να βρω χρόνο να το συνεχίσω. Για παράδειγμα πριν από πρόπερσι ακολουθώντας τα βήματα των δραπετών από την Κρήτη κατέβηκα στην Ελαφόνησσο και στο Ακρωτήριο Μαλέας, όπου και είχα την τύχη να μάθω πληροφορίες όχι μόνο για την ιστορία τους αλλά και άλλων δραπετών από την Κρήτη και τον τρόπο που τους έκρυβαν και τους φυγάδευαν. Μάλιστα είχα την τύχη να συνομιλήσω με τα μέλη της μεγαλύτερης οικογένειας στην Ελλάδα (190 άτομα) καθώς και με άτομα που φυγάδευαν κόσμο όπως κύριος Πέτρος Αρώνης (εάν ζει σήμερα είναι 104 χρόνων).

Σκοπός μου ήταν να βαδίσω στα μέρη που βάδισαν και να αποτυπώσω με την κάμερα μου τα σημεία που βρέθηκαν σήμερα, φτάνοντας σιγά-σιγά και στην Πολύαιγο. Και μέσα από αυτό το οδοιπορικό και την συνομιλία με τους ανθρώπους μαθαίνω ιστορίες (για ανθρώπους, πλοία, ναυάγια κλπ) που στα βιβλία ειναι απλά 5 αράδες σε μία καταγραφή. Ελπίζω λοιπόν κάποια στιγμή να μπορέσω να ολοκληρώσω το οδοιπορικό μου και να σας το παρουσιάσω.
Συγχαρητήρια <GDPR Removal> φαίνεται να έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά.
Σου εύχομαι να προχωρήσεις την έρευνα και ελπίζω κάποια μέρα να διαβάσω εδώ ένα ολοκληρωμένο και τεκμηριωμένο άρθρο γι΄ αυτά τα γεγονότα. Σου εύχομαι επίσης να βρεις τα απομεινάρια του γιώτ M/Y CALANTHE. Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις πως το όνομα του πλοίου προέρχεται από ένα είδος ορχιδέας και ότι κατασκευάστηκε για τον αμερικανό μεγιστάνα Arthur Hinckley σαν ιδιωτικό γιώτ.

Νομίζω <GDPR Removal> ότι το ιστορικό υλικό φτάνει και περισσεύει για ένα μεγαλύτερο και πιο ολοκληρωμένο πόνημα από ένα άρθρο, ελπίζω να το δούμε και αυτό.

Φαντάζομαι να θυμάσαι ότι η Belinda στην αφήγηση της αναφέρεται στον τύπο των αεροπλάνων που βύθισαν το M/Y CALANTHE. Τα περιέγραψε σαν βομβαρδιστικά Junkers 88. Ο ιστορικός καθηγητής Prof. Jürgen Rohwer (ναι πρόκειται για τον γνωστό Rohwer των δυο βιβλίων Allied + Axes Submarine Attacks of WWII) αναφέρει εδώ (βλ. 24.-30.4.1941 Mittelmeer) ότι υπεύθυνο για την βύθιση του M/Y CALANTHE ήταν το γερμανικό Όγδοο Αεροπορικό Σώμα (VIII. Fliegerkorps), το οποίο πέρα από το M/Y CALANTHE ήταν υπεύθυνο επίσης και για τις βυθίσεις των PENNLAND, SLAMAT, COSTA RICA,ULSTER PRINCE κλπ., πλοίων τα οποία ήταν υπεύθυνα για την εκκένωση του Βρετανικού Στρατού από την Ελλάδα. Το Όγδοο Αεροπορικό Σώμα λοιπόν -το οποίο το διάστημα της βύθισης του πλοίου είχε την βάση του στο Βόλο και είχε σαν γενικό διοικητή τον χασάπη της Gernika, τον Wolfram Freiherr von Richthoffen (συγγενή του γνωστού Richthoffen, του Κόκκινου Βαρόνου, του Α΄ΠΠ)- είχε πολλές μοίρες από τις οποίες δεν έχω βρει ακόμα ποια ήταν υπεύθυνη για την βύθιση του M/Y CALANTHE. Μόλις το βρω θα το έχεις αμέσως. Ίσως βρούμε και κανέναν πιλότο που ζει ακόμα. Αν το βρεις πρώτος εσύ μας κατατοπίζεις.

Τα συγχαρητήρια μου και πάλι.
Χαιρετώ
DG

Υ.Γ.
Πάντως όταν το κουτί με τους κωδικούς έφτασε στην Σμύρνη πήραμε άπαντες μια ανάσα, έως και δύο.

@ Administrator

Έχω την εντύπωση ότι το θέμα θα πρέπει να χωριστεί, αν είναι σύμφωνο και το μέλος RNA, σε δυο, καθώς το M/Y CALANTHE δεν έχει και πολλά κοινά, πέρα από την γωγραφία, με το Αρχαίο Ναυάγιο της Πολυαίγου.
Ευχαριστώ
DG

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:20.
Απάντηση με παράθεση