Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 15-04-10, 21:45
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Ναυαγιο στην Πολυαιγο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάζομαι να θυμάσαι ότι η Belinda στην αφήγηση της αναφέρεται στον τύπο των αεροπλάνων που βύθισαν το M/Y CALANTHE. Τα περιέγραψε σαν βομβαρδιστικά Junkers 88. Ο ιστορικός καθηγητής Prof. Jürgen Rohwer (ναι πρόκειται για τον γνωστό Rohwer των δυο βιβλίων Allied + Axes Submarine Attacks of WWII) αναφέρει εδώ (βλ. 24.-30.4.1941 Mittelmeer) ότι υπεύθυνο για την βύθιση του M/Y CALANTHE ήταν το γερμανικό Όγδοο Αεροπορικό Σώμα (VIII. Fliegerkorps), το οποίο πέρα από το M/Y CALANTHE ήταν υπεύθυνο επίσης και για τις βυθίσεις των PENNLAND, SLAMAT, COSTA RICA,ULSTER PRINCE κλπ., πλοίων τα οποία ήταν υπεύθυνα για την εκκένωση του Βρετανικού Στρατού από την Ελλάδα. Το Όγδοο Αεροπορικό Σώμα λοιπόν -το οποίο το διάστημα της βύθισης του πλοίου είχε την βάση του στο Βόλο και είχε σαν γενικό διοικητή τον χασάπη της Gernika, τον Wolfram Freiherr von Richthoffen (συγγενή του γνωστού Richthoffen, του Κόκκινου Βαρόνου, του Α΄ΠΠ)- είχε πολλές μοίρες από τις οποίες δεν έχω βρει ακόμα ποια ήταν υπεύθυνη για την βύθιση του M/Y CALANTHE. Μόλις το βρω θα το έχεις αμέσως. Ίσως βρούμε και κανέναν πιλότο που ζει ακόμα. Αν το βρεις πρώτος εσύ μας κατατοπίζεις.

Τα συγχαρητήρια μου και πάλι.
Χαιρετώ
DG

Υ.Γ.
Πάντως όταν το κουτί με τους κωδικούς έφτασε στην Σμύρνη πήραμε άπαντες μια ανάσα, έως και δύο.

@ Administrator

Έχω την εντύπωση ότι το θέμα θα πρέπει να χωριστεί, αν είναι σύμφωνο και το μέλος RNA, σε δυο, καθώς το M/Y CALANTHE δεν έχει και πολλά κοινά, πέρα από την γωγραφία, με το Αρχαίο Ναυάγιο της Πολυαίγου.
Ευχαριστώ
DG
Δημήτρη καλησπέρα και σε ευχαριστώ τόσο για τις πληροφορίες όσο και για την έρευνα (έστω και αν τα αποτελέσματα είναι δυσάρεστα,- η ιστορία έχει πολλά να πει, με ή χωρίς κουτί)

Ερώτηση ακόμα... σύμφωνα με αυτά που γράφεις παραπάνω όντως αναφέρεται τόσο από την Belinda οσο και από τον Beevor ότι χτυπήθηκε από Junkers 88. Προλογίζοντας όμως ο ίδιος συγγραφέας το βιβλίο του ενός από τους δραπέτες της Κρήτης (Myles Hildyard) που επέστρεψαν στην Πολύαιγο και βρήκαν τα πτώματα των Αγγλων στην ακτή, ο Beevor λέει ότι χτυπήθηκε από Messerschmitt 110s. Το 8ο Αεροπορικό Σώμα περιείχε και τέτοιου τύπου αεροπλάνα?

Και πάλι ευχαριστώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα εάν οι admin επιθυμούν να το σπάσουν.
Απάντηση με παράθεση