Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 30-06-09, 08:21
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Νίκο, δεν υπάρχει καμία επίθεση από εμένα τουλάχιστον που γνωρίζω κι εσένα και τα ενδιαφέροντά σου και μου φαίνεται τελείως φυσικό να σε απασχολούν όλα αυτά. Τώρα, ο gb και κάποιος που δεν σε ξέρει, θα μπορούσε κάλλιστα να παρεξηγήσει τον τρόπο που θέτεις τους προβληματισμούς σου, αλλά είμαι σίγουρη ότι αυτό θα ξεπεραστεί σύντομα με τη συζήτηση...

Όσο για εμένα, οι απορίες σου είναι ευπρόσδεκτες και όπως φαίνεται και από το μήνυμα του Απείρανθου βοηθούν στην καλύτερη παρουσίαση αυτής της δράσης (το είχαμε ούτως ή άλλως σκοπό να τα ξεκαθαρίσουμε όλα, αλλά εσείς μας βάλατε το μαχαίρι στο λαιμό με το καλημέρα σας!! Αλλά ξαναλέω, για εμένα αυτό είναι καλό γιατί δείχνει πραγματικό ενδιαφέρον).

Μανώλη, κάποια στιγμή πέρυσι, ένας ερευνητής του ΕΛΚΕΘΕ και 4 μέλη του συλλόγου Τηθύς (που δεν θα αποκαλούσα απλά "χομπίστες" στα θέματα θαλάσσιου περιβάλλοντος), συμμετείχαν εθελοντικά σε μία δράση της Greenpeace. Για να συμμετάσχεις κάπου εθελοντικά, σημαίνει ότι οι αρχές, οι αξίες, η ιδεολογία σου εν γένει, ταυτίζεται απολύτως με το σκεπτικό και τους στόχους της όποιας προσπάθειας. Αυτό ακριβώς είχε γίνει τότε και για όσους παρακολουθούν το φόρουμ, είχαν ειπωθεί κάποια πραγματάκια εδώ

Στα αντίστοιχα δελτία τύπου που είχε τότε κυκλοφορήσει η Greenpeace (κάποια αναρτήθηκαν και στο φόρουμ μας), υπαρχει ξεκάθαρη η "πηγή" της δικής μας πληροφόρησης:

Παράθεση:
Η χαρτογράφηση της Ποσειδωνίας γίνεται στα πλαίσια πρωτοβουλίας της Ομοσπονδίας Παράκτιων Αλιέων Νοτίου Αιγαίου σε συνεργασία με τους αλιείς των νησιών Άνδρου, Τήνου, Μύκονου, Σύρου, Κύθνου και Κέας για τη δημιουργία μιας περιοχής προστασίας και αναγέννησης της θάλασσας στην περιοχή τους. Μέσα στην περιοχή προστασίας θα δραστηριοποιούνται αποκλειστικά οι αλιείς της μικρής παράκτιας αλιείας, ενώ θα υπάρχει και ένας πυρήνας απόλυτης προστασίας από κάθε μορφή αλιείας την θαλάσσια περιοχή περιμετρικά του νησιού Γυάρος
Συγχωρήστε μας λοιπόν την έλλειψει "πηγών". Είχα την αίσθηση ότι για όσους τουλάχιστον παρακολουθούν το φόρουμ ή τις διάφορες περιβαλλοντικές στήλες και τηλεοπτικές εκπομπές (είχε παίξει παντού τότε), αυτό το κομμάτι ήταν ήδη γνωστό.


Και Νίκο, για να επιστρέψω στο δικό σου τελευταίο ερώτημα, που είδες να ζητάνε οι παράκτιοι την απαγόρευση της ερασιτεχνικής αλιείας στις Κυκλάδες εκτος από τον πυρήνα της Γυάρου, όπου πρώτοι δηλώνουν υποχώρηση; (πράγμα που -σύμφωνα με την δική μου κοσμοθεωρία- τους δίνει κάθε δικαίωμα να ζητούν τη συμμετοχή και των υπολοίπων).

Οι Παράκτιοι ζητούν την εφαρμογή της νομοθεσίας, δηλαδή να φύγουν τα συρόμενα από τις Ποσειδωνίες και τις τραγάνες... Είναι αυτό για εσένα παράξενο; Αν δεν το ζητήσουν αυτοί, ποιος θεωρείς λογικό να το ζητήσει;

(Εντάξει, θα προσπαθήσω να απαντήσω σε κάθε ερώτηση αλλά επειδή λείπω πολλές μέρες από τη δουλειά, σας παρακαλώ μόνο να δείξετε λίγη κατανόηση σε καθυστερημένες απαντήσεις...)

Προσωπικά, σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση