Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 21-08-09, 15:51
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Διπλές φιάλες – Στολές & Πλευστότητα

και μια ερώτηση, που μου βγήκε μόλις τώρα.

Γιατί το rec τζάκετ μου της scubapro λέει ότι σηκώνει φιάλη 18λτ ?

Αφού απευθύνεται σε rec, μάλιστα σε ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ open water δυτες, προφανώς με υγρή στολή και αφού τεχνικά η 18άρα θα είναι ατσάλινη...

Πόση διαφορά βάρους να έχει η 18λιτρη με ένα σετάκι 2χ10λτ, χαλύβδινα και τα δύο ?


Για να συμπυκνώσω το θέμα, διαθέτω πλέον στεγανή trilam, wing 44lb, 2x12,5λτ, δυο ΜΚΙΙ και δύο R195. Δεν κάνω deco, ακόμα όχι, και τα βάθη είναι rec, ακόμα. Βάρη 12gk

Το καλοκαίρι έχω το μονοσόρτ 2χιλ, wing με STA, την 15άρα με μονό κλείστο, και ένα 3άράκι spare air. Βάρη 4kg

Προκύπτει το εξής. Το χειμώνα βουτάω σε GUE-Στύλ, με 2μετρο και "πιπίλα" και το καλοκαίρι είναι ο ένας ρυθμιστής σε κοντό hose και το χταπόδι στο πλάγια αγγιστρωμένο spare air.

Γιατί να αλλάζω όλο το setup μου ?

Όλο το πρόβλημα ξεκινά από τη/τις φιάλες. Ενα διπλό 8 θα μου έφτανε, άντε να πάμε σε τυποποιημένο 2χ10. Έτσι διατηρώ όλο το setup μου και δεν αλλάζω ΤΙΠΟΤΑ από τον τρόπο που κάνω μια κατάδυση, ίσον και ασφάλεια

Φοβάμαι ότι η μόνη ΟΙΚΟΜΙΚΑ αποδεκτή τεχνική λύση, είναι να μπεί στην 15άρα διπλό κλείστρο. Θα ήθελα όμως το spare air... Άρα και τρίτο ρυθμιστή...
Απάντηση με παράθεση