Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 11-06-13, 20:34
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Περιοδικά για την κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο χαιρομαι για το θεμα που ανοιξες μια που ειμαι σχετικα νεος στην καταδυση (ημ. βαφτισης 1998) και την καταβρισκω να βλεπω ολα αυτα τα παλια περιοδικα που ανεβαζεις. Eιδικα οταν βλεπω και γνωριμες φατσες μεσα σε αυτα.

Οσο για το αν στηριξαμε ή οχι τα μετρια ελληνικα περιοδικα αναρωτιεμαι για ποιον λογο θα επρεπε ενα καταναλωτης ή επαγγελματιας (οπως η αφεντια μου) να στηριξει μια επιχειρηση?
Πραγματικα δεν βλεπω κανενα λογο!
Γιώργο ούτε εγώ είμαι τοοοοοοοοοοοσο παλιός, βαφτίστηκα το 1992...
Σχετικά με τα σχόλιά σου, όταν δεν υπήρχε το internet πιστεύω ότι τα περιοδικά ήταν χρήσιμα και σε ένα επαγγελματία που θα ήθελε να ενημερωθεί ή να διαφημιστεί αλλά και στους φίλους της κατάδυσης. Τότε ήταν ο μόνος τροπος να ενημερωθεί κάποιος για τις εξελίξεις στο χώρο, σχετικά με εξοπλισμό, παροχές, καταδυτικούς τόπους, εξορμήσεις κλπ κλπ...
Προσωπικά τολμώ να πω ότι η καταδυτική μου κουλτούρα επηρεάστηκε πολύ από τα περιοδικά. Όσο πιο πολύ τα παρακολουθούσα τόσο πιο πολύ ενημερωνόμουνα, ψαχνόμουνα, υιοθετούσα, απέριπτα...

Όταν μπήκε το Ιnternet στη ζωή μας άλλαξαν πολλά. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ένας επαγγελματίας πλέον δεν τα χρειάζεται τόσο τα περιοδικά.


Από την πλευρά μου πάλι μιλώντας σαν αυτοδύτης που η κατάδυση αποτελεί ένα πολύ μεγάλο κομμάτι της ζωής μου θα έλεγα ότι η έλλειψη έστω ενός εξειδικευμένου έντυπου είναι αλληλένδετη με μια εποχή που θα την χαρακτήριζα Μεσαίωνα για την κατάδυση στην Ελλάδα....

Κάπου θέλω να καταλήξω και γι' αυτό ξεκίνησα αυτό το θέμα και σε ευχαριστώ Γιώργο για την πάσα που μου δίνεις , ίσως παραθέτοντας κάποια τεύχη από περιοδικά καταλάβετε πριν φτάσω στο τέλος αυτών που θέλω να παραθέσω τι μήνυμα ήθελα να περάσω ξεκινώντας το θέμα.
Και φυσικά όποιος έχει χρόνο και διάθεση θα μπορούσε να ανεβάζει παλιά ρεπορτάζ και άλλα ενδιαφέροντα από τα περιοδικά, απ' ότι φαίνεται σε όλους μας αρέσει να τα (ξανα)βλέπουμε....
Απάντηση με παράθεση