Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 07-07-07, 23:47
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αναγνώριση Θαλάσσιων Οργανισμών

Μπράβο Ηλία.... άργησες λίγο αλλά μάς τα'στειλες όλα μαζεμένα να μη στεναχωριόμαστε!!

(πλάκα κάνω εννοείται, στέλνε ό,τι θες)

Λοιπόν, έχουμε και λέμε.

Στην πρώτη φωτό έχεις όντως κάποιο νηματοειδές φύκος (έχω ακούσει να το αποκαλούν και μαλούπα). Δυστυχώς η συστηματική τους απαιτεί μικροσκόπιο αλλά δε νομίζω ότι σε απασχολεί πραγματικά αυτή η λεπτομέρεια. Δύο τινά:
Είτε κάποιο νηματοειδές χλωροφύκος (filamentous green algae cf. Cladophora), είτε κάποιο νηματοειδές φαιοφύκος (filamentous brown algae cf. Ectocarpales).

Αμφότερα είναι είδη Νιτρόφιλα και συνήθως χρησιμοποιούνται ως δείκτες ευτροφισμού. Αυτό όμως μόνο σε περιπτώσεις που έχεις επίμονη παρουσία τους σε όλη τη διάρκεια του έτους. Αν εμφανίστηκαν από Μάιο-Ιούνιο και εξαφανιστούν τέλος καλοκαιριού, τότε δεν είναι παρά ο συνήθης βιολογικός κύκλος τους στα πλαίσια του ανοιξιάτικου bloom (τι να κάνουμε, και ο βυθός "ανθίζει" την άνοιξη όπως όλοι μας άλλωστε).
Συνέχισε να το παρακολουθείς και πες μας σε τι κατάσταση θα είναι αργά το Σεπτέμβρη.... (σε χώσαμε κι εμείς με την ευκαιρία )

Το νούμερο δύο δεν το λέω για σένα, το λέω για όποιον δεν το ξέρει, μια πίνα (προστατευόμενο είδος btw), πλαισιωμένη από τα ίδια νηματοειδή φύκη αλλά και από "φυλλαράκια" του χλωροφύκους Caulerpa prolifera (κοινό είδος στα νερά μας).

Στην τρίτη φωτό δυστυχώς δεν μπορώ να διακρίνω πουθενά αυτό το είδος μυδιού. Βλέπω ξεκάθαρα το κόκκινο σφουγγάρι (θα μπορούσε να είναι δύο ή και περισσότερα είδη, καλύτερα να μη σε μπερδέψω) το οποίο καλύπτει ένα όστρακο;; ένα ασκίδιο;; μια πέτρα;;; μία ψηλή μελαχρινή; (σαν να διαβάζω το φλιτζάνι του καφέ νιώθω ώρες ώρες!!) Δυστυχώς δεν μπορώ να εντοπίσω κάποιο γνωστό σχήμα. Αν έχεις πιο κοντινή φωτο ή μπορείς να ζουμάρεις τη συγκεκριμένη, ευχαρίστως να το ξαναπροσπαθήσω.....
Αν το έχεις ανεβάσει στην επιφάνεια δώσε μας μια λεπτομερέστερη περιγραφή.... (Καλύτερα πάντως να τα αφήνεις εκεί που τα βρίσκεις, είναι πιο χρήσιμα για όλους μας έτσι....)

Το τέταρτο είναι εύκολο (ούφ). Είναι ένα σφουγγάρι, πολύ κοινό είδος στα νερά μας η Chondrosia η νεφροειδής. Αυτό που βλέπεις να χύνεται σαν σταλακτίτης είναι μια φάση κλωνοειδούς αναπαραγωγής. Όταν το σφουγγάρι δεν μπορεί να μεγαλώσει παραπάνω σε μέγεθος/επιφάνεια (αυτό μπορεί να συμβαίνει για πολλούς λόγους -έλλειψη υποστρώματος, ανταγωνισμός με άλλα είδη, μη ικανοποιητικές περιβαλλοντικές συνθήκες κλπ κλπ) τότε καταφεύγει σε αυτή την έξυπνη μέθοδο.... αρχίζει και στάζει προς τα κάτω. Όπου συναντήσει νέο κατάλληλο υπόστρωμα, αποκόπτεται από τη μητρική και voila! μια νέα αποικία έχει γεννηθεί....


(Αν χρειαστείς οποιαδήποτε διευκρίνηση απλά πες μου... μη με αφήνετε να γίνομαι πολύ πολύπλοκη στις περιγραφές μου, δεν είναι αυτό το point, μπορούμε πάντα να το πάμε από την αρχή και μαλακότερα ....)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση