Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 19-11-13, 20:16
sharkius sharkius is offline
 
Εγγραφή: 28-09-2007
Μηνύματα: 125
Απάντηση: Σωστή Αναπνοή στην Κατάδυση

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αν και δεν νομίζω ότι είναι απόλυτα διαφωτιστικές ή σχετικές με την ερώτηση.

Πιο συγκεκριμένα...

Γράφεις στην αρχική σου δημοσίευση

Παράθεση:
Κρατώντας την αναπνοή μας στο βάθος εξασφαλίζουμε ότι ο οργανισμός, μέσα από τον μηχανισμό του μεταβολισμού, θα ‘’εκμεταλλευτεί’’ – μεταβολίσει μεγαλύτερο ποσοστό οξυγόνου από το εισπνεόμενο αέριο, πράγμα που θα μας δώσει πλεονέκτημα στην παραγωγή ενέργειας στο σώμα, η οποία με τη σειρά της θα μας δώσει πλεονέκτημα στα θέματα της νάρκωσης.
και στην συνέχεια στην απάντηση σου δεν κάνεις λόγο για την καλύτερη, μεγαλύτερη εκμετάλευση του ποσοστου οξυγόνου αλλά για αυξημένη παραγωγή διοξειδίου λόγω παραγωγής έργου. Επειδή τον αρχικό ισχυρισμό σου περί καλύτερης εκμετάλευσης του οξυγόνου και πλεονέκτημα σε σχέση με την νάρκωση κλπ όταν κρατά ο δύτης την αναπνοή του κατά τη διάρκεια της κατάδυσης δεν τον έχω συναντήσει ποτέ άλλωτε (μάλλον το αντίθετο συναντά κανείς στη βιβλιογραφία) γι αυτό θα ήθελα αν σου είναι εύκολο περαιτέρω διευκρινήσεις. Το ότι το διοξείδιο επιδρά επιβαρυντικά στην νάρκωση είναι γνωστό όπως και το ότι το κράτημα της αναπνοής αυξάνει τα επίπεδα διοξειδίου.


Παράθεση:
μπορούμε να διαπιστώσουμε ότι κρατώντας την αναπνοή μας στο βάθος, μειώνουμε το ρυθμό κατανάλωσης και αυξάνουμε το χρόνο παραμονής μας σε αυτό
Ας το κάνουμε λίγο πιο απλό... ένας δύτης ακουμπά απλά στο βυθό (προς χάρην του παραδείγματος) δεν έχει λοιπόν παραγωγή έργου. Συμφώνα με τα γραφόμενα στη πάνω παράθεση το ιδανικό για να καταναλώσει λίγοτερο από το αέριο του είναι να κρατά την αναπνοή του γιατί έτσι παίρνει λιγότερες αναπνοές ανά λεπτό (σύμφωνα με την απάντηση στην δεύτερη δημοσίευση σου). Ισχύει?


Παράθεση:
Νομίζω πως γίνεται αναφορά σε δυο διαφορετικές περιπτώσεις. Σε αυτό που περιγράφω, αναφέρομαι σε δύτη του οποίου ο όγκος μεταβάλλεται εξ αιτίας της εισπνοής εκπνοής, ενώ στο ερώτημά σου αναφέρεσαι σε συγκεκριμένου όγκου και χωρίς μεταβολές αντικείμενο.
Νομίζω πως με τα στοιχεία που μου δίνεις δε μπορώ να απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση. Θα ήθελες να μου δώσεις ένα πιο συγκεκριμένο παράδειγμα ώστε να προσπαθήσω να καταλάβω το συλλογισμό σου;
Είναι απλό, έβγαλα από την ερωτήση τον παράγοντα μεταβολής του όγκου για να μην έχουμε θέματα οπισθέλκουσας όπως σωστά περιγράφει ο Δημήτρης στην δημοσίευση του. Σύμφωνα με τα γραφόμενα στην αρχική σου δημοσίευση λοιπόν ένα αντικείμενο (που ο ογκος του δεν αλλάζει) είναι πιο δύσκολο να κινηθεί προς τα πάνω λόγο του βάρους της υπερκείμενης μάζας/όγκου (όποια λέξη θεωρείς σωστή δίαλεξε) νερού, ενώ είναι πιο εύκολο να κινηθεί προς τα κάτω γιατί η μάζα/όγκος αυτή δεν υπάρχει. Ισχύει?


Παράθεση:
Αυτό που θα βοηθούσε ίσως στην καλύτερη κατανόηση είναι ότι μετά από μια εισπνοή, στο σώμα μας έχει μπει οξυγόνο. Κατόπιν ανάλογα με την ένταση των κινήσεων, αυξάνονται τα επίπεδα του διοξειδίου. Όταν το διοξείδιο φτάσει σε όρια που δεν μπορεί να διαχειριστεί ο οργανισμός, τότε ενεργοποιείται το διάφραγμα.
Έχουμε λοιπόν ως δεδομένο ότι ο οργανισμός μας παράγει διοξείδιο. Το build up έχει να κάνει με την επανεισπνοή διοξειδίου μέσα από ρηχή – κοφτή αναπνοή, νεκρούς αεροφόρους χώρους κλπ. Θα λέγαμε λοιπόν ότι μετά από μια άπνοια το ιδανικό είναι μια έντονη εκπνοή ώστε να αποβληθεί αυτό το διοξείδιο. Μακρόσυρτες εισπνοές και οι γρήγορες εκπνοές. Νομίζω πως στην ελεύθερη κατάδυση το ονομάζουν ‘’μηχανική χαλάρωσης’’
Όταν φτάσει το διαφράγμα να "διαμαρτύρεται" είναι πολύ αργά ήδη έχεις συσώρευση διοξειδίου πάνω απο τα φυσιολογικά όρια.
Το CO2 build up έχει να κάνει με όλα όσα περιγράφεις αλλά έχει να κάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό και με το κράτημα της αναπνοής (skip breathing) που προτείνεις. Η έντονη εκπνοή ιδιαίτερα σε βάθος έχει το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που περιγράφεις. Για λόγους που αξίζουν από μόνοι τους ένα καινούργιο θέμα με έντονη εκπνοή ο όγκος του αερίου που "μετακινείται" (η λέξη είναι αδόκιμη) από τον δύτη είναι μικρότερος άρα και χειρότερη η αποβολή του διοξειδίου.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sharkius : 19-11-13 στις 22:43.
Απάντηση με παράθεση