Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 20-12-11, 21:21
armitatz armitatz is offline
 
Εγγραφή: 01-04-2010
Μηνύματα: 57
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρόμαι που υπάρχουν συνάδελφοι που ασχολούντε με ιδιοκατασκευες.

Φιλε μου πες μας καποια πραγματα για την κατασκεύη που θέλεις να κάνεις.

Τι τύπος φακού ειναι ? με κάνιστρο ή σαν και αυτόν του κ. Ευθυμιου ?
Τι λάμπα θα έχει ? Halogen ? HID ? Led ? ...?
Τι μπαταρίες ? Ni-Ca ? Ni-Mh ? Li-Ion ? Li-po ?

Οσον αφορα τα ερωτήματα σου

1. Δεν είναι προβλημα. Ειναι κατι προαιρετικο, αν θες το βαζεις.
2. Στην ikelite. Το παραγγελνεις στην αντιπροσωπεια "ΒΥΘΟΣ"


Εχω μελετήσεις στο internet δεκάδες ιδιοκατασκευες φακων. Ποτε μα ποτε
δεν είδα καποιος να εχει τοποθετησει hydrogen absorber.

Αναφερεις οτι θέλεις να φτιαξεις τον φακο οποτε δεν εχεις ξεκινήσει ακομα.
Εχεις λυσει δηλαδη ολα τα υπολοιπα θεματα (τυπος διακοπτη, κυκλωματα, στεγανοποιηση, καταβατες, στυπιοθλιπτες, ηλεκτρονικα, αντοχη σε πιεση, ψυξη .........) και το μονο κολλημα ειναι το hydrogen absorber ?

Προεραιτικα παντως μπορεις να τοποθετησεις και εναν ανιχνευτη υγρασιας
ειναι καταπληκτικo κυκλωματακι
post#8 http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=3191

Φιλε Γερμανε πολυ ωραια η κατασκευη σου. Φτιαχνω και εγω εναν παρομοιο φακο με τον δικο σου, μολις βρω χρονο θα ανεβασω μερικες φωτογραφιες

Μου επιτρεπεις να κανω μερικες παρατηρησεις οσον αφορα την κατασκευη σου ?
κατ' αρχας ευχαριστω για ολες τις απαντησεις. Βλεπω οτι το diy σημερα παει συννεφο
Ο φακος που θελω να φτιαξω τελικα θα ειναι πιο πολυ προσαρμογη φακου. Συγκεκριμενα εχω ενα φακο της underwater kinetics και αφου ξηλωσα αρκετα απο το εσωτερικο του (θηκες για μπαταριες, πλακετες κλπ) θα βαλω ενα μηχανισμο απο φακο με λαμπα πυρακτωσης και μπαταριες 2x6v μολυβδου κλειστου τυπου στα 2300mah. Ο παλιος φακος ειχε παρει νερο. Μετα απο αλλαγη o-ring και μετα απο μερικες κολλησεις στη πλακετα προσαρμοστηκε ο νεος μηχανισμος στο εσωτερικο του. Πλεον εχει πιο δυνατο φως, νεο διακοπτη και θα τον ειχα δοκιμασει αν λογω λαθους δεν ειχα καψει το λαμπακι. Οποτε δοκιμες με το νεο ετος.

Το absorber το θελω γιατι θεωρω πως οτιδηποτε υπερ της ασφαλειας καλο ειναι και επειδη λογω πιεσης δεν ξερω πως συμπεριφερεται η μπαταρια απο αποψη χημειας σκεφτηκα οτι "better safe than sorry".

Το κυκλωμα ανιχνευσης υγρασιας δε το θεωρω καλη ιδεα για τους κατωθι λογους
1. δε μπορω να δω το λαμπακι που θα αναψει
2. Αντε και αναβει. τι θα κανω αμα ειμαι στα βαθια? Θα αφησω το φακο? θα βγω στην επιφανεια?
θεωρω πως οταν το κυκλωμα ενεργοποιηθει θα ειναι ηδη αργα για το φακο και το να αγχωθω υποβρυχιως δεν ειναι οτι καλυτερο. Αμα μπει νερο παει κλαφτα και παμε για αλλα... Το μονο που μπορει να κανει δουλεια ειναι μπολικα silika gel που μπορουν και απορροφουν ποσοτητες μεγεθους σταγονας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη armitatz : 20-12-11 στις 21:41.
Απάντηση με παράθεση