Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 05-07-07, 22:14
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα παλι αυτο το ''παζαρι/ διαπραγματευση'' για το τι μεσα/ εξοπλισμος θα χρησιμοποιηθει για την διεξαγωγη του σχολειου/ πρακτικων δεν πολυ με βρησκει συμφωνο....

Υπαρχουν ξεκαθαρες οδηγιες μεσω των Standards & Procedures ή των Instructor Guides μεσω των οποιων οπως ξερεις σαφως πολυ καλυτερα απο εμενα ο μαθητης ΔΕΝ εχει δικαιωμα ''διαπραγματευσης'' με την οποια μορφη...

Συγκεκριμενα τωρα για τα Standards που παρεθεσες, ναι μεν δεν ειναι πολυ -ξεκαθαρο οπως ανεφερε και η Physalia για το πως θα πρεπει να ειναι τελος παντων ενωμενες/ Set-αρισμενες οι διπλες αλλα απο την αλλη μεσω των πρακτικων του συγκεκριμενου Course νομιζω (σε παρακαλω διορθωσε) πως πηγαζει οτι γινεται χρηση διπλων τουλαχιστον με manifold...

Απο κει και περα επετρεψε μου να παραθεσω μια παραγραφο απο το εγχειριδιο TDI Course Explanation & Skills Challenge Document (version Dec '05) page 7, απο οπου ειναι ξεκαθαρο το ειδος των φιαλων που απαιτουνται τουλαχιστον για την διεξαγωγη των σχολειων της TDI:

Students and instructors must have a redundant source of bottom mix (TWO FIRST STAGES) on all dives conducted below 30 meters / 100 fsw. (Single tank with pony bottle (13 cubic foot/ 1.5L min); high volume cylinder with H or Y valve, and double cylinders with isolation manifold are examples of acceptable configurations. Choice will depend on gas volumes required to complete dives within rule of thirds.)

....Aυτα τελος παντων λενε οι οργανισμοι μιας και υπαρχουν δυτες οι οποιοι στην ανοιχτη θαλασσα κανουν χρηση ανεξαρτητων διπλων διχως manifold (με isolation valve)....

Οπως πολυ σοφα σημειωσες: ''What works, works...''
Normoxic Diver.

Υπάρχει και ο εκπαιδευτής που προτιμά να λέει παιδιά αυτό έχει προκύψει μέσα από πολύχρονη εμπειρία και από χιλιάδες δοκιμές από χιλιάδες δύτες άρα και αυτό θα ακολουθήσουμε - end of discussion! Δεν είμαι έτσι εγώ! Αυτό που περιέχεται στην παράγραφο είναι είναι ένας στόχος για μένα τον εκπαιδευτή. Να πείσω μέσω συζήτησης και επιχειρημάτων τον μαθητή μου για την ορθότητά του. Δεν είναι ναός η αίθουσα διδασκαλίας όπου πάς για να ακούσεις κύρηγμα και να εκκλησιαστείς και απαγορεύεται να φέρει ο οποιοσδήποτε οτιδήποτε θέμα για συζήτηση! Κατάλαβες τι εννοώ? Εϊναι δηλαδή θέμα εκπαίδευτικού στυλ. Δεν μπορεί κανείς να με καταγγείλει νομίζω γι' αυτό. Δεν προκειτε για παζάρι όπως το ονομάζεις αλλά ανάπτυξη συζήτησης με στόχο την ανάπτυξη κριτικής ικανότητας!
Απάντηση με παράθεση